Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerin En Büyük Hayali: Adonis Kasları

Son yıllarda özellikle erkeklerin daha fit ve hoş gözükmek için aylarını vererek spor salonlarında vakit geçirmesine sebep olan en büyük akım: adonis kası çıkarma! Alt karın bölgesinde çıkan bu kasların ismi de mitolojik bir karakterden gelmektedir. "Aşk algısını değiştiren Tanrı" olarak geçen Adonis, güzelliğiyle ünlü ve bu güzelliği sayesinde Afrodit'i bile kendisine aşık etmiş biridir. Adonis kası, aslında oblik kaslarının belirginleştirilerek ortaya çıkarılmasıdır diyebiliriz. Bu kasları geliştirerek daha hoş bir görüntü elde etmek isteyen erkekler hem spor salonlarında eğitmen desteğiyle çalışabilirken hem de evde yapacağı bazı hareketlerle de bu görünümü elde edebilmektedir.

adonis-kasi.jpg

Peki ya nasıl yapacaksınız bu hareketleri, ne kadar sık yapacaksınız, ne kadar zamanda sonuç elde edeceksiniz? Adonis kası yapmak için altın kurallardan birisi yağ oranınızı dengelemek. Şayet yağ oranı fazlaysa önce bunu azaltmanız gerekecektir. Aşırı yağlı bireylerde adonis kası yapma süresi uzarken daha az yağa sahip bireylerde bu süre kısalmaktadır. Oblik kaslarının bulunduğu bölge kasıkların biraz üstü olduğundan özellikle karın hareketleriyle bu kasların oluşumu desteklenmektedir. Haftada 3 kere, belirli ağırlıklarla yapılan egzersizler adonis kaslarının vazgeçilmezidir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bu ağırlıklarda önemli olan nokta sizi zorlamasıdır. Sizi zorlayan ağırlıklar kasların gelişimini hızlandıracaktır.

adonis-kasi-egzersizi.jpg

Adonis kasları için yapılan hareketleri setler halinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Adonis kası için yaptığınız egzersizler dışında bu çalışmalardan önce genel vücut hareketleri yaparsanız hem adonis kasını destekleyen egzersizler sırasında daha az ağrınız olur hem de daha az zorlanırsınız. 3 set halinde 12 tekrar yapacağınız hava bisikleti hareketi, 3 set halinde 15 tekrar yapacağınız ters mekik hareketi, 3 set halinde 12 tekrar yapacağınız her iki bacak için ayrı ayrı kaldırma hareketi bu kasların gelişimini destekler. Tüm bunlara ek olarak, yatar pozisyonda iki bacağı havaya kaldırarak sağa ve sola yapılan hareketler de size yardımcı olacaktır. Ancak bu hareketler sırasında oluşabilecek bir sakatlıktan sakınmak adına her zaman için bir eğitmenden yardım almanın ve spor salonlarında yeterli ekipmanla çalışmanın sizin için daha faydalı olacağını hatırlatmamız gerekiyor.

evde-adonis-kasi-gelistirme.jpg

Benzer Yazilar

Erkekte SERTLEŞME BOZUKLUĞU?

Ahmet DOĞDU

Cinsel Gücü Arttıran Besinler

Ahmet DOĞDU

Erkekler de Pilates Yapar

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

Ahmet DOĞDU

Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla

Ahmet DOĞDU

Yazın Kilo Vermek için Ne Yapmalı?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz