0.5 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Şub 23, 2019
Erkek Sağlık

Erkeklerin Ergenlik Döneminde Yaşadıkları Problemler

Ergenlik dönemi her bireyin geçirdiği ve fiziksel, bedensel ve buna bağlı ruhsal değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Erkekler için ergenlik dönemi 10-16 yaş arasında başlamaktadır. Erkeklerde ergenlik dönemi vücutsal değişimlerle başlar. Boy uzaması, ayakların büyümesi, vücuttaki tüm organların zaman zaman orantısız büyümesi hali ile karşılaşan erkek çocuklar endişelenir ve bu sefer psikolojik değişimler yaşanır. Erkeklerin ergenliği sırasında vücut biçimi değişimi esnasında bazı problemler veya problem gibi görülen tepkiler meydan gelecektir.

ergenlik-donemi-sorunlari

Erkeklerin ergenliği sırasında göğüs uçlarında duyarlılık hissi belirir. Bu hissiyat göğüslerin büyümesi olarak algılanır ve erkek çocuk bunu kabullenmek istemez. Memeler büyüse bile bu geçicidir. Bu nedenle çocuklara açıklanması ve kaygılanmaması gerektiği ifade edilmelidir. Kasların gelişimi hızlandığından, kaslar şekillenecek ve fiziksel değişim daha erkeksi bir hal kazanacaktır. Erkeklerde ergenlik dönemi içerisinde değişime uğrayan bir diğer unsur da ses olacaktır. Ses çatallaşır ve iniş çıkışlı bir hal alacaktır. Ancak ergenlik dönemi sonuna doğru ses oturacak ve normal bir ses halini alacaktır. Bir diğer değişim tüylenme açısından olacaktır. Daha önce tüy olmayan vücudunun koltuk altlarında, yüzlerde ve cinsel organ çevresinde tüylerin çıkması erkek çocukları endişelendirebilir. Bu konuda bilinçlendirme ve bu durumda alınacak aksiyonları anlatmak son derece önemlidir. Nadir de olsa göğüs bölgesinde de kıllanma meydana gelebilmektedir. Sakal ve bıyık tıraşı başlayacaktır.

ergenlik-donemi-problemleri

Ergenlik dönemi sırasında deride de değişimler olur. Ter bezleri büyüdüğünden koku ve terleme süresi değişir. Sivilcelerin çoğalmasının bir nedeni de budur. Erkeklerde ergenlik döneminde penis sert ve gergin olmaya başlar. Nedensiz büyüme yaşanır. Gece boşalmaları yaşanabilir ve bu konuda bilginin detaylı şekilde anlatılması gerekir. Sperm üretiminin artması da ereksiyon halini getirecektir. Gece boşalmaları dışında mastürbasyon alışkanlığı da kazanılacaktır. Erkeklerin ergenliği sırasında fiziksel değişimlerin önceden anlatılması ve karşılaşılacak durumlara göre erkek çocukların hazırlanması önemlidir.

Benzer Yazilar

Erkek Spermleri Kadınlarda Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Erkek Sağlığında İhmal Edilen Noktalar

Erkekler için; Günlük Ayak Bakımı

Erkek Sağlık

Türk kadını sekse nasıl bakıyor?

Erkek Sağlık

ERKEK SAĞLIĞI İÇİN ÖNEM TAŞIYAN TESTLER

Editor

Erkeklerde Prostat Tedavisi ve Belirtileri

Editor