Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerin Korkulu Rüyası: Peyronie Hastalığı

Peyronie hastalığı, pıhtı olarak adlandırılan skar dokusunun, penis içinde oluşması – idrar ve cinsel ilişki için kullanılan erkek organ olduğu bir bozukluktur. Plak tunica albuginea adı verilen kalın, elastik bir zarın dokularında birikmektedir. Plak için en yaygın alan penisin üstünde veya altındadır. Plak oluştukça, penis ağrılı ereksiyonlara neden olabilecek eğri veya bükülecektir. Penisdeki eğriler cinsel ilişkiyi ağrılı, zor veya imkansız hale getirebilir. Peyronie hastalığı, iltihapla ya da sert bir iz yaratabilen şişlikle başlar.

Peyronie hastalığında gelişen plak, kişinin atardamarlarında gelişebilen plak ile aynı değildir. Peyronie hastalığında görülen plak benign veya kansersizdir ve bir tümör değildir. Peyronie hastalığı bulaşıcı değildir ya da bilinen herhangi bir bulaşıcı hastalıktan kaynaklanmamaktadır.

İlk araştırmacılar, Peyronie hastalığının artık bir ereksiyon bozukluğu (ED) olarak adlandırılan bir iktidarsızlık şekli olduğunu düşündü. ED bir erkek cinsel ilişki için yeterli bir ereksiyon firması elde edemez veya tutamayacağı zaman olur. Peyronie hastalığı olan bazı erkeklerde ED olabilir. Genellikle Peyronie hastalığı olan erkekler, bir ürolog – cinsel ve üriner problemlerde uzmanlaşmış bir doktordan bahsedilir.

Ereksiyon nasıl oluşur?

Kan akışının penise yükselmesi, genişlemesinin ve sertleşmesinin sağlanmasıyla ereksiyon oluşur. Penis içindeki iki uzun oda, corpora cavernosa olarak adlandırılan, odalara kan çeken süngerimsi bir doku içerir. Süngersi doku düz kaslar, lifli dokular, boşluklar, damarlar ve atardamarlar içerir. Tunica albuginea, corpora cavernosa’yı kaplar. Vücudun dışında idrar ve semen taşıyan tüp olan üretra, korpus spongiosum adı verilen üçüncü bir odanın ortasında, corpora cavernosa’nın alt tarafı boyunca uzanır. İdrar yolunu okuyun .

Bir ereksiyon kesin bir olay sırası gerektirir:

Bir ereksiyon duyusal veya zihinsel uyarımla veya her ikisi ile başlar. Uyaran, fiziksel temas veya cinsel bir imaj veya düşünce olabilir.
Beyin cinsel dürtü algıladığında, kavernöz kasları gevşer neden penisteki yerel sinirlere dürtüleri gönderir. Sonuç olarak, kan damar yoluyla akar ve bir sünger dolgu su gibi kavernöz boşlukları doldurur.
Kan, corpora cavernosa’da penisi genişleterek basınç oluşturur.
Tunica albuginea, corpora cavernosa’daki kanı yakalamaya yardım eder, böylece ereksiyonu sürdürür.
Ereksiyon, doruktan sonra veya cinsel dürtü geçtikten sonra biter. Penis içindeki kaslar kan akışını durdurur. Damarlar açılır ve ekstra kan penisten dışarı akar ve vücuda geri döner.

Peyronie’nin hastalığına ne sebep olur?

Tıp uzmanları Peyronie’nin hastalığının kesin sebebini bilmiyorlar. Birçok kişi Peyronie’nin hastalığının sonucu olabileceğine inanıyor.

Peniste akut yaralanma

Kronik veya tekrarlanan, penisin yaralanması Otoimmün hastalık – vücudun bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerine ve organlarına saldırdığı bir bozukluktur.

Penis Yaralanması

Tıp uzmanları, penise çarpmanın ya da eğilmenin içerideki dokulara zarar verebileceğine inanırlar. Bir erkek, cinsel ilişki, atletik aktivite veya kaza sırasında penise zarar verebilir. Yaralanma, tunika albuginea tabakalarının içinde kanamaya ve şişmeye yol açan kan damarlarını patlatır. Penisin içindeki şişlik, penisin içindeki doku katmanlarından kan akışını engelleyecektir. Kan normal olarak akamazsa, pıhtılar bağışıklık sistemi hücrelerini oluşturabilir ve yakalayabilir. Yaralanma iyileştikçe, bağışıklık sistemi hücreleri çok fazla yara izi dokusuna yol açan maddeleri serbest bırakabilir. Yara dokusu ortaya çıkar ve penisin içinde bir plak oluşturur. Plak, ereksiyon sırasında dokulardaki elastikiyeti ve penisin esnekliğini azaltır ve eğriliğe neden olur. Plak kalsifikasyon nedeniyle daha da sertleşebilir – kalsiyumun vücut dokusunda biriktiği süreç.

Otoimmün rahatsızlığı:

Bazı tıp uzmanları Peyronie hastalığının bir otoimmün hastalığın bir parçası olabileceğine inanırlar. Normalde, bağışıklık sistemi, bakteri, virüs ve diğer potansiyel olarak zararlı yabancı maddeleri tanımlayarak ve yok ederek vücudun enfeksiyondan korunma yoludur. Bağışıklık sistemi penise hücrelere saldırdığında, otoimmün hastalıkları olan erkekler Peyronie hastalığı geliştirebilir. Bu, peniste iltihaba yol açabilir ve yaralanmaya neden olabilir. Tıbbi uzmanlar otoimmün hastalıklara neyin neden olduğunu bilmezler. Peyronie hastalığı ile ilişkili otoimmün hastalıklardan bazıları bağ dokuları etkiler. Bağ dokusu, vücudun farklı organlarını ve organlarını destekleyen, birleştiren veya ayıran özel dokudır.

Peyronie hastalığı ne kadar yaygındır?

Araştırmacılar, Peyronie hastalığının 40 ila 70 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 1 ila 23’ünü etkileyebileceğini tahmin ediyor. 1 Ancak, Peyronie hastalığının gerçek ortaya çıkışı, erkeklerin utanması ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının sınırlı raporları nedeniyle daha yüksek olabilir. 1 30’lu yaşlarda erkeklerde bildirilmesine rağmen, genç erkeklerde hastalık nadirdir. 1 Peyronie hastalığının gelişme şansı yaşla birlikte

Benzer Yazilar

Spermi olmayan erkeklere müjde!

Ahmet DOĞDU

Vazektomi Nedir?

Ahmet DOĞDU

Cilt Tipinizi Bilin

Ahmet DOĞDU

Meditasyonun bilinmeyen faydası

Ahmet DOĞDU

Kasıkta Şişlik Hangi Hastalıkların Habercisi?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Görülen Depresyon Nedenleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz