Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerin Postürlerini Düzeltmesi İçin Öneriler

İş yerlerinde, evde, okulda, masa başında, otururken, kalkarken kısacası hayatımızın her alanında uygulamamız gereken ideal duruş pozisyonlarımız vardır. Bunları çoğu zaman atlıyoruz, dikkat etmiyoruz ya da önemsemiyoruz. Fakat yanlış duruş yani kamburluk, düşük omuz, çukur bel gibi postür bozuklukları hem görüntü olarak kişiyi rahatsız eden hem de ciddi sağlık problemlerine neden olan ve hafife alınmaması gereken bir durumdur.

postur1

Duruş bozukluklarının kazalardan, yaralanmalardan yanlış oturma, yatma, yürüme sorunlarından, aşırı kilodan, ruhsal sorunlardan, rahatsız yataklardan, görme bozukluklarından, tırnak yeme ya da stres ortamları gibi sorunlardan kaynaklanan birçok sebebi olabilir. Bu sorunlar size yorgunluk, eklem hastalıkları, baş ağrısı, solunum yetmezliği gibi birçok zarar verebilir. Bu nedenle düzgün bir postüre sahip olmak dengeli beslenme, düzenli uyku ve egzersiz yapma kadar önemlidir. Dik durma ve düzgün oturma gibi alışkanlıklar çocukluk döneminde kazandırılır. İleri yaşlarda görülen bel, sırt, boyun ağrılarının kaynağı yıllar öncesindeki yanlış duruşlardır.

postur (2)

Düzgün bir postür için ayakta dururken, otururken, yürürken ve çeşitli aktiviteler sırasında baş, gövde, kollar ve bacaklar birbirine orantılı ve dengeli dizilimli olmalıdır. Bunlara geç kalınmışsa ve postür bozukluğunuz varsa ilk olarak buna neyin sebep olduğunu yani kaynağını öğrenmelisiniz. Postür bozuklukları bazı egzersizler uygulanarak düzeltilebilir. Bu nedenle düzgün bir şekilde tespit ettiğiniz duruş bozukluğuna yönelik egzersizleri düzenli bir biçimde yaparak, doğru duruş pozisyonlarını hayatınızın her alanında uygulamanız gerekir. Unutmamanız gereken nokta ise duruş bozukluklarının çoğuna sebep olan bilgisayar başında oturma eyleminde yanlış bakış açısı, mesafe, oturma bozukluğu ve uzun süre aynı konumda oturmak baş, boyun, omuz, bel, sırt ağrılarına, tutulmalara ve kramplara sebep olur. Önlemini baştan almazsanız cerrahi müdahale gerektirecek durumlarla bile karşılaşabilirsiniz.

Benzer Yazilar

Dümdüz Bir Karın İçin 7 Yol

Editor

Griple Savaşın Altın Kuralları

Ahmet DOĞDU

Yatak fantezileri cinsel karakteri yansıtıyor!

Ahmet DOĞDU

Cinsellikte Kadın Erkek Farkı

Ahmet DOĞDU

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Seks karakteriniz hangisi?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz