Image default
Vajinalog + 18

Erkeklerin Sık Mastürbasyon Yapması Zararlı Mı?

Mastürbasyon erkeklerde cinsel ilişki olanağı bulunmuyorsa cinsel gerilimi azaltmaya yarayan ve kişinin psikolojik dengesini korumasına yardımcı olan bir tatmin aktivitesidir. Genelde ergenlik dönemiyle birlikte erkekler mastürbasyon yapmaya başlar. 17-18 yaşlarında cinsel istek, zirveye ulaşır ve mastürbasyon sıklığı da günde 1-2 kez olur. Yaşın ilerlemesi ve cinsel tecrübenin artmasıyla 3 günde bire kadar gerileyebilir. Evli erkekler ise; ancak eşlerinden tam tatmin olamıyorlarsa mastürbasyon yaparlar.

fazla-masturbasyonun-zararlari.jpg

Fazlası Zararlı mı?

Peki, sık mastürbasyon yapmak zararlı olabilir mi? Burada kesin bir ölçü yoktur; ama günde birkaç defanın üstüne çıkarılırsa fazla olduğu kabul edilir. Peki, mastürbasyon zararlı mı? Aslında belli bir seviyeye kadar mastürbasyonun hiçbir zararı yoktur, hatta önemli yararları vardır. Kişinin kendi hayatına konsantre olabilmesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, stres ve kaygı seviyesini düşürür. Fakat mastürbasyon için çok fazla vakit harcıyorsanız ve bu durum sosyal ilişki kurmanıza engel oluyor ve sizi sürekli yalnızlığa itiyorsa artık bağımlılık halini almıştır ve zararlıdır. Böyle bir durum evlilikten sonraki ilişkinizi de etkileyebilir. Mesela eşinize ilgi duymayıp mastürbasyona devam edebilirsiniz. Dolayısıyla mastürbasyon sayınıza dikkat etmelisiniz. Fazla mastürbasyonun bazı zararlarını sıralayalım:

fazla-masturbasyon-yapmak-zararli-mi.jpg

  • Fazla mastürbasyon asetilkolin salgısını arttırır, bu durumda dopamin ve serotonin hormonlarının artışına neden olur. Vücutta bunun gibi kimyasal dengesizlikler yaşanması da hafıza problemleri, saç dökülmesi, bitkinlik, kasık bölgesinde ağrı gibi etkileri tetikler.

  • Karaciğer yorulur ve zamanından önce ereksiyon sorunları ve seksüel problemler ortaya çıkar. Ayrıca peniste sızıntı da olabilir.

  • Hayat kalitesini düşürür, özellikle iş ve aile hayatını olumsuz etkiler.

Sorunun Çözümü

Aslında genç erkekler için üç günde bir idealdir. Fakat günde bir veya iki kez yapmak da aşırı kabul edilmez. Eğer sık mastürbasyon yaptığınızı düşünüyorsanız ve hayat kalitenizi düşürmeye başladıysa sıklığınızı kontrollü bir şekilde düşürebilir, kendinize başka aktiviteler yaratabilir, cinsel içerikli dergi ve videolara harcadığınız zamanı kısaltabilirsiniz. Bu sorunu çözmüyorsa cinsel terapistlerden yardım alabilirsiniz.

gunde-kac-kere-masturbasyon-yapilmali.jpg

Benzer Yazilar

Kadınların Sekste Yaptığı Hatalar

Ahmet DOĞDU

İyi Bir İlişki İçin İlk Adım Nasıl Olmalıdır?

Ahmet DOĞDU

Evde Seks Yapma Alanları

Ahmet DOĞDU

Baharla Gelen Pozitif Enerji

Editor

Kadınlara Silah Verilmez Konusunu Kapatıyoruz

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin İnandığı Seks Mitleri

Yorum Yaz