Image default
Genel

Erkekte Evlilik Korkusu

Erkekler ve kadınlar yapıları ve duygusallıkları gereği bazı farklılıklara sahiptir. Kadınlar ilişkiye ve evliliğe daha istekli ve uyumlu bir yapıya sahipken erkekler genellikle daha özgür bir yaşamdan yanadır. Bu nedenle erkekler ilişkilerinde problemler yaşayan ve evlilikten korkan taraftır. Erkeklerin yanında olabildiğince rahat hissettiği ve özgür olabildiği alanlar onlar için vazgeçilmez olduğundan genellikle erkek arkadaşlarından da kopmaları imkânsızdır ve birçok sebeple erkekleri evliliğe ikna etmek zordur. Psikolojik anlamda erkekleri bir hayli yoran ve düşündüren bir sorun olan erkekte evlilik korkusunun bazı nedenlerini bu yazımızda kaleme aldık.

erkeklerde-evlilik-korkusu

Erkekler belirli bir kalıba girmeye ve o kalıplarla yaşamaya pek uygun değildirler. İyi günde ve kötü günde beraber olma sözü onlara zorunlu bir anlaşmaymış gibi gelir ve bu onlar için korkutucudur. Erkekler evlendikleri zaman beraber olabilecekleri birçok kadını da geride bırakmış olurlar ve yakın arkadaşlarından çapkınlık hikâyeleri dinleyen bir konuma gelirler. Hayatları boyunca bir kadına bağlı olmakta erkekte evlilik korkusunun sebeplerinden biridir. Erkekler birçok konuda iyi olabilecek en ideal eşi bulma umudu taşırlar. Bu nedenle de bulduğuyla evlenmek yerine beklemeyi tercih ederler. Erkekler için en korkutucu şeylerden biri var olan düzenlerinin bozulmasıdır. Evlenen ve yeni düzenine alışan bir erkek bu seferde boşanmaktan ve düzeninin bozulmasından korkar.

erkeklerde-evlilik-fobisi

Erkekte evlilik korkusu bazı durumlarda ebeveynlerinin evlilik yaşantısını kopyalama korkusudur. Bu durum genellikle boşanmış veya mutsuz ailelerin çocuklarında görülen bir sorundur. Kendi evliliklerinin de böyle olacağından ve çocuklarının da aynı şeyleri yaşamasından korkarlar. Evlenene kadar evde bir iş yapmamış erkekler evlendikten sonra eşlerine yapacakları yardımların dozunu ayarlayamayıp kılıbık olacaklarından korkarlar. Erkek erkeğe yaptıkları sohbetler ve eğlencelere veda etmek, sevgiliyken yapılan aktivitelerin azalması ve hayatlarının giderek rutin, sıkıcı bir hal almasından korkarlar.

Benzer Yazilar

Türkiye’deki İlk Mağazası Hogan’a Ne Katacak!

Ahmet DOĞDU

Sakın İhmal Etmeyin: Çorap Seçimi Nasıl Olmalı?

Ahmet DOĞDU

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ahmet DOĞDU

Jilet Mi? Traş Makinesi mi?

Editor

İyi Gitmeyen Bir İlişkiyi Düzeltmenin 12 Yolu

Ahmet DOĞDU

Gülmek Hakkında Bunları Biliyor Musunuz

Editor

Yorum Yaz