25.2 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Moda

Erkekte Uzun Saç

Erkekte Uzun Saç

Yazan Cenk Karataş For Men’s Life Today

 

“Yıl olmuş 2012, hâlâ saç mı uzatıyorsunuz?”

Hayır, bunu demeyeceğiz elbette.

Saçını uzatan erkekler azınlıkta olsalar da, hâlâ varlar ve hallerinden oldukça memnunlar. Sorun şu ki, erkekler için uzun saçın bakımı ve kesimi, kadınlar için olduğu kadar kolay değil.

Kadınlar, her köşe başındaki kadın kuaförleri ve aralarındaki dayanışma sayesinde uzun saçları için en uygun hizmete rahatlıkla erişebilirken, durum erkekler için biraz daha karışık.

“Uzun saçlı genç bir erkekseniz, annenizin kuaförüne gitmeyi göze almalısınız.” diyor Erdem Dur. Yirmi dört yaşındaki bilgisayar yazılımcısı Dur, yedi yılı aşkın bir süredir uzun saçlı. Berbere pek sık gitmiyor, gittiğindeyse ortamda hafif bir gerginlik olduğunu anlatıyor: “Erkek berberine gidiyorsanız, diğer müşterilerin kaçamak bakışlarına maruz kalmanız kaçınılmazdır. Yok eğer kadın kuaförüne giderseniz, durum biraz daha garipleşir. Ortam normalden daha sessizdir ve yine gözler üzerinizdedir.” Ortalama altı ayda bir kuaför koltuğuna oturan Dur, kaliteli şampuan ve saç kremiyle sık sık yıkamak dışında saçına ekstra bir bakım uygulamıyor.

Profesyonel gözüyle

Popüler kuaför salonu zinciri Erdem Kıramer Akademi “Makas”ın Beyoğlu Şubesinde Akademi Direktörü olarak görev yapan İlyas Çelik, uzun saçlı erkeklere Makas gibi “unisex” kuaförleri öneriyor. “Hem erkek hem de kadınlara hizmet veren kuaförlerin sayısı artıyor. Özellikle büyük şehirlerde bu tip işletmeler tercih edilebilir” diyen Çelik, son yıllarda uzun saçlı erkeklerin sayısında belirgin bir azalma olduğunun farkında. Bu durumun en büyük sebebi, uzun saçın erkekler arasında artık pek moda olmaması. Bununla beraber zamansızlık, bakım ve şekillendirmeyle uğraşmaya üşenmek gibi pratik nedenler ve saçlarının dökülmesinden şikayet edenlerin zorunlu olarak kısa saça yönelmelerini de saymak mümkün. Çelik’e göre, uzun saç artık çok moda olmasa da; öğrenci, ressam, mimar, gazeteci gibi günlük yaşantısı uygun olan erkeklerden saçını uzatanlar da yok değil.

Uzun saç söz konusu olduğunda bir diğer önemli konu ise saçların doğru kesimi ve bakımı. Çelik, “Saçlar iyi kesimli, düz ve yumuşaksa çok fazla özen göstermeye gerek yok, ama kıvırcık ve kabarıksa en azından haftada bir, düzenli olarak serum ve maske yapılmalı” tavsiyesinde bulunuyor. Uzun saçların salaş bir görüntü vermesini engellemek için saçı sürekli nemlendirmek; ince telli saçlar için şekillendirici kremlerden, saçlar kalın telliyse jöle ve briyantinden yardım alınması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

On beş yıldan bu yana kuaförlük yapan Çelik’in kesim konusunda da uyarıları var. Kıvırcık ve kabarık saçların kontrolden çıkmaması için katlı kesimlerden kaçınmak gerekiyor. Ayrıca ustura ve ara makası denilen kıvrımlı makaslar da saç teline zarar verdikleri için kullanılmamalı. Tecrübeli kuaför, doğru kesim ve bakıma karar verirken en önemli unsurun saçın yapısı olduğuna dikkat çekiyor.

Saçımı kendim keserim

Peki ya saçını kendisi kesenler? Saç uzatan erkekler arasında kendi saçını kendisi veya bir yakını düzeltenlerin sayısı hiç de az değil. Sosyal medya uzmanı ve video blogger Doğan Çetin, yıllardır berber koltuğuna oturmamış uzun saçlılardan biri. “Berbere gitmeye ihtiyaç duymuyorum. Üç dört ayda bir annem veya sevgilim saçlarımın kırıklarını alır. Bu da bana yetiyor.” diyen Çetin, saçlarını açık veya gevşek toplanmış olarak kullanmayı seviyor. Ancak iş ortamında ‘sağa sola bakması icap ettiği için’ topuzu tercih ediyor. Yirmi dört yaşındaki video blogger’ın saç bakımına harcadığı mesai de oldukça sınırlı. Saçını sık yıkıyor ancak saçlarına ayırdığı zaman günde 10 dakikayı geçmiyor.

Erdem Dur’a saçlarını uzatma sebebini sorduğumuzda, cevabı duraklamadan alıyoruz: “Bir modern zaman tabusunu yıkmanın en kolay ve kısa yolu olduğu için…” Dur gibi, Çetin de saç uzatmaya yedi yıl önce başlamış. Liseden sonra bir hevesle uzattığı saçlarının zamanla bir karakter özelliğine dönüştüğünü söyleyen Çetin, net konuşuyor: “Artık kendimi kısa saçlı düşünemiyorum. Ben hep uzun saçlıydım!”

 

Photo: @iStockphoto.com/Orange-Melody

 

Benzer Yazilar

2016 yılı erkek modasında sürpriz: Neon Renkler

Editor

Tişörtlerinizi Nasıl Seçmelisiniz?

Editor

Alternatif Arayanlar için Fred Perry Erkek Tişört Modelleri

Erkek Moda

Kuaförünüze İstediğiniz Saçı Tarif Edemeyenler Misiniz?

Editor

Dar Paça Pantolon Trendinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kerem Bursin Stilinde Kilit Noktalar