Image default
Erkek Sağlık

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ

Türkiye’de yaklaşık 5 Milyon erkeğin etkilendiği tahmin edilen erken boşalma yada bilimsel deyimi ile “ejakülasyo Precox” ilişki sırasında boşalmanın 1 dakika ve daha kısa sürede gerçekleşmesi ile karakterizedir.Yani boşalma geciktirilememektedir.Dolayısı ile kadınlarında etkilendiği bu sorun 10 milyon insanı etkileyen sorundur.

Erken boşalmanın nedenleri

Erkelerdeki erken boşalmanın bir çok nedeni olabilir.Bunlar arasında psikolojik nedenler ön plana çıkmaktadır. Fiziksel nedenlere bağlı sekonder sebepler arasında diyabet gibi kronik hastalıklar, yaşanan fiziksel travmalar, kullanılan ilaçlardan kaynaklı komplikasyonlar sayılabilir.

Erken boşalmada tedavi çeşitleri

Erken boşalma tedavisinde pek çok tedavi yöntemi uygulanmaktadır.Bu yöntemler arasında ilaç tedavisi, psikolojik ve davranışsal tedaviler, cerrahi tedaviler sayılabilir.

İlaç tedavisi

Erken boşalmada lokal anestezikler ( krem veya sprey) kullanılmaktadır. Bu tedavi sadece yüzeyel sinirleri uyuşturmaktadır b nedenle de başarı şansı azdır.

Serotonin inhibitörü deprasan ilaçlarda tedavi seçenekleri arasındadır.Bu tür tedavide ilaca bağlı yan etkiler ve düzenli ilaç kullanım zorunluğu tedavi uyumunu zoraştırmaktadır. Aynı etken madde grubunda olan bazı ilaçlar ise ilişki öncesinde kullanılabilmektedir.Bu ilaçlar kullanımı daha kolay olmaktadır.

Psikolojik ve davranışsal tedavi

Sıkma tekniği ve dur-başla denilen iki yöntem davranışsal olarak uygulanmaktadır.Sıkmada boşalma aşamasında penis ucunun erkesiyon geçene kadar sıkılması şeklinde uygulanır.Dur-başla tekniğinde bir kaç aşamada -her aşama 2 hafta –

Dur-başla tekniğinde boşalma aşamasında erkek dur der. Sonra penis ve makat bölgesini gevşeterek isteğin geçmesini bekler.Bu uygulamayı oturu pozisyonda uygulanır.Yaklaşık yarım saatlik sürede erkek bu şekilde davranır.Eşin uyumu bu aşamada çok önemlidir.

Psikolojik tedavide var olan seksüel problemlerin psikolojik olarak tedavisini amaçlar.

Cerrahi Müdahale

Penisin aşırı duyarlı olduğu kısımlarında sinir uçlarının cerrahi tekniklerle kesilmesi şeklinde uygulanan bu yöntem sık tercih edilmez.Çünkü geri dönüşümsüz bir işlemdir.

Benzer Yazilar

Six Pack Yapmanız İçin İhtiyacınız Olanlar

Ahmet DOĞDU

Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Erkeklerin En Büyük Hayali: Adonis Kasları

Ahmet DOĞDU

Seksin vücuda faydaları

Ahmet DOĞDU

Hem kadınları hem de erkekleri rahatsız eden durumlar ne?

Ahmet DOĞDU

Erkekte kısırlığın en önemli sebebi!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz