Image default
Erkek Sağlık

Erken Boşalmanın 5 Nedeni

Erken boşalma, bilinen cinsel işlev bozuklukları içinde en yaygın olanıdır. Bu şekilde tanımlansa da, aslında problem çok az uyarılmaya rağmen kişinin kontrolünden çıkan ve denetlenemeyen şekilde boşalmanın gerçekleşmesidir. Erken boşalma sebepleri psikolojik veya biyolojik olabilmekle beraber, vaktinden önce boşalmanın tek sebebi olarak gösterilebilecek bir hastalık veya travma tespit edilememiştir.

1. Diyabet

Erken boşalma nedenleri bazen mevcut metabolik hastalıklar olabilmektedir. Bunların başında sertleşme sorunu ile birlikte erken ve hızlı boşalmaya da sebep olan diyabet gelmekte. Diyabetin bu rahatsızlığa ne şekilde sebep olduğu bilinmese de penisteki sinirlerde meydana gelen tahribatın buna sebep olabileceği düşünülmektedir.

Erken Boşalma
Erken Boşalma Nedenleri Arasında Diyabet Yer Almaktadır.

2. Özgüven Eksikliği

Kişinin kendi bedeni üzerindeki negatif algısı boşalmayı tetikleyen psikolojik sebeplerden biridir. Kendini yeterince beğenmeme, partneri tarafından beğenilmeme düşüncesi ve özgüven eksikliği bu tarz rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

3. Cinsel Deneyimsizlik

Erken boşalmanın sebepleri arasında cinsel deneyimsizliğin oranı bilinmese de deneyimsizliğin ilerleyen yaşlarda bu rahatsızlık üzerinde ciddi etkilerinin olduğu ve bunun uzun vadede aktif cinsel hayata rağmen sürdüğü bilinmektedir.

Erken Boşalmanın Sebepleri
Erken Boşalmanın Sebeplerinden Biri de Cinsel Deneyimsizliktir.

4. Depresyon

Anksiyete ve depresyonun sebep olduğu cinsel işlev bozukluklarının başında erken ve hızlı geliyor. Psikolojik durumun düzelmesi ile birlikte erken boşalmanın şiddeti ve sıklığı da azalmaktadır.

5. Testosteron Hormon Bozukluğu

Erkeklerde testosteron hormonu yetersizliğinin erken boşalmaya sebep olabileceği görüşü yaygındır. Ancak buna tamamen zıt bir görüşe göre ise testosteron eksikliği uyarılmayı zorlaştırmakta ve geç boşalmaya sebep olmaktadır.

Erken boşalma tedavi yöntemleri daha çok sebebin tedavisine yönelik olmalıdır. Ancak bunun mümkün olmadığı veya boşalma sebebinin tespit edilemediği durumlarda seks terapileri, krem ve jeller, prezervatif kullanımı, kegel egzersizleri veya doktorunuz tarafından verilecek ilaçlar ile bu rahatsızlık kontrol altına alınabilmektedir.

Benzer Yazilar

Mide Kanserini Engellemek için Çiğ Etten Uzak Durun

Ahmet DOĞDU

Metroseksüel Erkekler Dişlere Dikkat

Editor

Erkeklerde uykunun cinsel yaşamdaki önemi

Ahmet DOĞDU

Erkekler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Editor

Seks için gözlerinizden olmayın!

Ahmet DOĞDU

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?