Image default
Erkek Sağlık

Erken Saç Dökülmesi

Erken Saç Dökülmesi

Her sabah aynada azalan saçlarınızla yüzleşmek sizi üzüyor mu?

Genç yaşınızda başlayan saç dökülmeniz giderek artıyor mu?

Pek çok yöntem denemenize rağmen neredeyse başınızda hiç saç kalmadı mı?

Kendinizi çaresiz mi hissediyorsunuz?

Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır.

Erkeklerde ergenlik çağı başlangıcı ile birlikte ortaya çıkan ve orta yaşlara kadar devam eden saç dökülmesine androgenetik ya da erkek tipi saç dökülmesi diyoruz.

Erken yaşta saçların incelip dökülmesi ile sonuçlanan bu süreci başlatan ergenlik çağı ile vücutta artan DHT (dihidrotestesteron) denilen seks hormonudur. Bu hormon normalde saç ve sakal uzamasını uyarırken, genetik olarak yatkın olan kişilerin baş derisindeki kılların giderek incelip zayıflamasına, kıl ömrünü kısaltarak dökülmesine neden olur.

Her yedi erkekten dördünde saç dökülmesine yol açan gen vardır ve bu nedenle erkek tipi saç dökülmesi ‘androgenetik tipte saç dökülmesi’ olarak da tanımlanır. Çoğunlukla erkek akrabalarda saç dökülmesi öyküsü vardır. Yaş ilerledikçe saç dökülmesi ve kel kalma oranı da artar.

Erkeklerdeki saç dökülmelerinin % 95’ini teşkil eden bu sorunun giderilmesi konusunda yoğun çalışmalar yapılmakta ve pek çok tıbbi tedavi yöntemi geliştirilmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesinde günümüzde etkinliği kanıtlanmış ve Amerikan ilaç denetleme ve onay kurumu olan FDA tarafından uygunlugu onaylanmış minoksidil ve finasterid etkin maddelerini içeren ilaçlardır.

Minoksidilin solüsyon şeklinde hazırlanmış formları; baş derinizdeki damarları genişleterek kıl köklerinize daha fazla oksijen, kan ve besin iletilmesini sağlamaktadır. Saç tellerinizin büyüme fazını ya da ömrünü uzatarak, erken dökülmesine engel olur.

Minoksidilin fayda göstermeye başlaması için ilacın %5’lik formlarının en az 6 ay kullanılması gerekir. Tedavinin sonuçları minoxidilin aralıksız uygulanması şartı ile bir yılın sonunda fark edilir.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde hormon tedavilerinin kullanımının da oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Androjen sentezini azaltarak DHT düzeyinde azalmaya neden olan FDA onaylı finasterid tabletleri erkeklerdeki saç dökülmesi tedavisinde son 10 yıldır kullanılmakta olan etkin bir maddedir. Uzun yıllar kesintisiz kullanıldığı zaman etkisi devam eden finasteridin bazı yan etkileri de belirlenmiştir. Bu nedenle hekim gözetiminde kullanılması gerekir.

Saçın beslenmesini sağlayan vitamin ve mineraller, protein içerikli tablet ve solüsyon şeklinde hazırlanmış ürünler erkek tipi saç dökülmesinde kıl köklerinin canlanıp saç tellerinin kalınlaşmasında destekleyici rol oynarlar. Özellikle demir, çinko, bakır, vitamin B, C ve E içeren gıdalarla beslenmek; hekiminiz uygun gördüğünde vitamin içerikli tabletler, solüsyon ya da şampuanların kullanılması ve bu ürünlerle yapılan saç mezoterapisinin iyileşmeyi artırıcı etkileri görülmüştür.

Gen tedavileri de pek yakın gelecekte kullanılacak, umut veren tedavi yöntemlerinden biridir.

Görüldüğü gibi, saçsız kalmak artık erkekler için bir kader olmaktan çıkıyor. Etkinliği henüz kanıtlanmamış araştırma düzeyinde olan pek çok ürün de çok yakın gelecekte kullanıma sunulacaktır.

Benzer Yazilar

İdrarda Güçlüğün Sebebi Bu Olabilir

Ahmet DOĞDU

Gut Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Editor

Erkeklerde Burun Ameliyatı ve Estetiği Nasıl Olmalı?

Editor

Sperminiz sizi hasta ediyor haberiniz yok!

Ahmet DOĞDU

İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm

Editor

Erkeklerde En Sık Görülen Prostat Kanserinin Ameliyatı

Editor

Yorum Yaz