Image default
Genel

Evliliklerde İletişimin Tıkandığı Anlar

Evliliklerin sorunlarla dolu olduğu konusunda herkes hemfikir olabilmektedir. Mutlu evliliklerin sırrı olarak, karşılaşılan problemlerin yeterli düzeyde algılanması ve bu problemin çözümünde etkili çözüm yollarına başvurulması geliyor. Yaşanılan sorunlar karşısında en doğru iletişim şeklini bulmak, mutlu evliliklerin kilit noktası durumundadır. Evlenen çiftlerin yeni sorumluluklara karşı aldığı önlemler, onları yaşanabilecek problemlere karşı korumaktadır. Evlilik sonrasında yaşanan sorunları idare edebilen ve sorunları kontrol altında tutabilen çiftler, uzun ömürlü bir evlilik sürecine adım atmış sayılırlar.

Evliliklerde-İletisim

Evlilikte iletişim belli bir noktada tıkandığı zaman, çiftler arasındaki uyuşmazlık daha çok meydana çıkmaktadır. İletişimin tıkandığı noktalar arasında ilk sırada eşlerin kendilerine öz eleştiri yapmaması gelmektedir. Sürekli ben haklıyım şeklinde çözülmeye çalışılan problemler karşısında iletişim sekteye uğramaktadır. İkinci sırada tartışma sırasında karşı tarafı kötü gösterme çabası yer alır. Bu durum aile içi iletişim sürecine büyük zararlar verebilmektedir.

Ses tonu, konuşma düzeyi, karşı tarafı güvende hissettirmek ilişkilerde problemlerin çözümüne yönelik olarak atılacak en büyük adımların başında gelir. Bütün bunlardan yoksun bir iletişim, evliliklerin bozulmasına ve yozlaşmasına sebep olmaktadır. Evlilikte iletişimin tıkanmasına neden olan üçüncü durum, aynı dili konuşmak fakat aynı duyguları paylaşmamak sorunudur. Evlilik boyunca çiftlerin aynı duyguları paylaşarak aynı dili kullanması iyi iletişimin temelini oluşturmaktadır. İyi bir dinleyici olmak, problemlerin çözümü esnasında kurulabilecek en iyi iletişim yollarından biridir. Sürekli konuşmak ve karşı tarafı dinlermiş gibi yapmak ya da dinlememek iletişimin tıkanmasına neden olur.

Evlilik-sonrasinda-yasanan-sorunlar

Evlilikler sırasında kurulan iletişim şekli, sorunların yapıcı bir yolla çözüme kavuşturulmasını gerekli kılmak zorundadır. İletişim kurarken sahip olunan beden dili ve üslup iletişimin akıcılığını belirler. Affetmemek ve kin beslemek evlilikte iletişimin tıkanmasına sebep olan diğer faktörler arasındadır. Karşı tarafı affedebilmek ve ona kin beslemeden sevgi ve saygı çerçevesinde yanında olmak evliliklerde kurulabilecek en iyi iletişim şekilleri arasındadır.

 

Benzer Yazilar

Sevgiliniz İle Gidebileceğiniz 4 Romantik Avrupa Ülkesi

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin İdeal Kadın Özellikleri

Ahmet DOĞDU

Zengin Erkeklerin Kızlar Üstündeki Etkisi

Ahmet DOĞDU

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Yalanı Neden Daha İyi Yakalıyor

Ahmet DOĞDU

Yatırım Yapmak İsteyenlere 4 Önemli Tavsiye

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz