Image default
Sportaküs

F1 Sporu İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Spor günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Genç, yaşlı her yaştan insan stres dolu yaşamdan az da olsa kurtulmanın yolu olarak gerek spor yapmayı gerekse izleyici olarak bu faaliyete katılmayı tercih ediyor. En çok ilgi gören spor dalları başta futbol olmak üzere basketbol, voleybol, tenis iken bunun yanı sıra motor sporları da büyük izleyici kitlesine sahip. Dünya genelinde ise bu kategoride Formula 1 başı çekmektedir.

Formula 1
Formula 1

Futbol Dışında Bir Alternatif

Ülkemizde futbol başta olmak üzere birçok spor dalı geniş zleyici kitlesine sahip. Özellikle futbol çok sevilerek fanatiklik derecesinde takip ediliyor. Oysa bahsettiğimiz gibi birçok eğlenceli spor dalı mevcut.  Formula 1 Dünya Şampiyonası yarışları, dünyanın en popüler spor müsabakalarından biri olmanın dışında dört yıl arayla düzenlenen Yaz Olimpiyatları ve Futbol Dünya Kupası’ndan sonra dünyanın en çok izlenen spor organizasyonlarından biridir.

Formula 1 Yarışları

Formula 1 yarışlarına özellikle erkeklerin ilgi duymasında erkeklerin çocukluk döneminde yarış arabalarıyla oynarken yaşadığı o heyecan ve mutluluğu hatırlaması etkili oluyor olabilir. Ülkemizde bazı yıllar ara verilse de formula 1 yarışları düzenleniyor. Ayrıca bu heyecanı yerinde izleme şansına da sahibiz. İstanbul Kurtköy’de büyük güzel bir pist mevcut. Ailemizle birlikte güzel havalardan yararlanarak seyredebileceğimiz hoş ve en önemlisi farklı bir aktivite.

Formula 1 yarışlarıyla ilgili bilinmesi gerekenler
Formula 1 yarışlarıyla ilgili bilinmesi gerekenler

Formula 1 Sporuyla İlgili Az Bilinenler

Formula 1 her şeyden önce sanılanın aksine bir takım sporudur. F1 pilotunun arkasında birçok mühendis, teknisyen, koç ve özel görevde çalışan kişiler bulunmaktadır.  Formula 1 yarışlarının büyüklüğü reklam gelirleriyle doğru orantılıdır. Örneğin 2012 yılında Formula 1 reklam geliri ortalama 2 milyar dolardır. Konsantrasyon ve koordinasyonun önem arz ettiği Formula 1 aracında yaklaşık 15 düğme bulunmaktadır. Pilotlar bu düğmeleri yarış anında kullanmakla görevlidir.  Formula 1 pilotunun eğitimi ise çocuk yaşlarda başlar.

Benzer Yazilar

Spor Çantanızda Neler Olmalı?

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Bacak

Ahmet DOĞDU

Erkek Spor Çantasının Olmazsa Olmazları

Editor

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor

Radamel Falcao Kimdir?

Editor

Spordan Önce Neler Tüketmeli?

Editor