Image default
Erkek Sağlık

Fazla Kiloların Cinsel Yaşama Etkisi

Obezite hastalığı başta kalp ,hipertansiyon,diyabet gibi cinsel performansı düşürücü hastalıklara neden olduğu için kesinlikle obezite ve cinsellik arasında bir ilişki vardır. Kilolu erkek ilişki konusunda özellikle performans konusunda normal beden ölçülerine sahip erkeklere göre çok daha fazla olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Günümüz şehir hayatının olumsuzlukları içinde normal beden ölçülerine sahip erkekler bile cinsel sorunlarla karşılaşırken kilolu erkek cinsel yaşam konusunda çok daha fazla olumsuz durumlarla karşı karşıyadır.

 

kilolu-erkeklerde-cinsellik.jpg

Obezite ve Cinsellik

Obez erkeklerin testosteron oranları çok düşük seviyelerdedir.Testosteron en önemli erkeklik hormonudur.Testosteron kalın sesliliği, güçlü kemik ve kaslar gibi erkeklikle özdeşleşen bazı özellikleri geliştirir .Bunun yanında sperm üretiminden ve erkeğin cinsel gücünün gelişiminden sorumlu bir hormondur.Kilolu erkek ilişki durumunu baştan sona etkileyecek olan testosteronun şişmanlıkta az seviyerlerde olması kilolu erkek cinsel yaşamı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.Araştırmalar göstermiştir ki beden boy oranındaki artış büyük yüzdelerde testosteron azalmasına sebep olmaktadır.

Ayrıca testosteron düşüklüğü ereksiyon problemlerine yol açacağından , kilolu erkek cinsel yaşam bakımından büyük zorluklarla karşılaşacak demektir.Araştırmalar göstermiştir ki kilo artışı sperm hareketliliğini azaltmakta bu da kısırlığa kadar varan sonuçlara ulaşmakta bu da kilolu erkekler için ilişki motivasyonunu azaltan bir başka sebeptir.Ayrıca kilolu erkeklerde vücut sıcaklığı daha fazla olduğundan bu da sperm kalitesini azaltıcı etkide bulunacaktır.

kilolu-erkek-cinsel-yasam.jpg

Kilolu Erkeklerde Cinsel Sorunları:

Kilo problemi yaşayan bireylerde hipertansiyon, diyabet kalp rahatsızlıkları ,uyku apnesi vb. rahatsızlıklar görünme oranı çok yüksek olduğundan bu da doğrudan cinsel yaşama olumsuz yansıyacaktır.

Vücuttaki yağ oranındaki fazlalık daha öncede belirttiğimiz gibi cinsel hormonlar üzerinde olumsuz etki yapıp cinsel isteği azaltacaktır.

Ayrıca kilo problemi kişinin vücudunu beğenmemesine neden olacağından bu da cinsel isteksizlik üzerinde etkili olacaktır.

Araştırmalarda zayıflamanın erkeklerde kan basıncı ve kolesterol seviyelerinde düşüşe yol açtığı bunun da cinsel hayat üzerinde olumlu etki yaptığı gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak obezite ve cinsellik arasında bir korelasyon vardır ve bu da kilolu erkek cinsel yaşamı açısından sağlıksız sonuçlar doğurmaktadır . Kilolu erkek ilişki konusunda sorunlar yaşıyorsa hiç utanmadan mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurmalıdır.Kilo sorunlarının da, cinsel sorunların da medikal bir sorun olduğunu bilerek uzmanlardan yardım almak ve sonrasında zayıflama tedavisine başlamak bu hastalıkların çözümü için çok önemlidir.

Benzer Yazilar

Set Arası Dinlenme Süresi Ne Kadar Olmalı?

Editor

Kadınlar neden orgazm taklidi yapar?

Ahmet DOĞDU

Beyaz Tenli Erkeklerin Yapması Gerekenler

Editor

Evlilikten Korkan Erkek Psikolojisi

Ahmet DOĞDU

Daha Sağlıklı Olmak İçin Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

Ahmet DOĞDU

Yazın Kilo Vermek için Ne Yapmalı?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz