Image default
Sportaküs

Fitness Sporuna Başlamamız İçin 5 Sebep

Fitness kelime anlamı olarak sağlıklı ve zinde olmak anlamına gelmektedir. Dünya’nın bilinene tarihinden itibaren güzel erkek ve kadın vücuduna övgüler görülmektedir. Sümer Destanlarında, Hint Masalarında Greko-Romen efsanelerinde kaslı erkek vücudu tasvirlerine rastlanmaktadır. Rönesans dönemi heykellerinde usta sanatçılar erkek figürünü keskin vücut hatlarıyla göstermeyi seçmişlerdir. Dönemlerinde kaslı bir vücut güzel ve estetik bir görüntüden ziyade yaptıkları işlerle ilgili olmuştur. Ama çağımızda vücut geliştirme sporu daha çok güzel görünme ve estetik sebeplere dayandırılmaktadır. Peki, bunun yanında fitnessın vücudumuza ne gibi yararları vardır.

1- Fitness Sizi Mutlu Eder

Fitness sporu vücutta bol bol endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını sağlar. Bu da, kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Metobolizmayı hızlandırır. Yani birçoğumuz için kendini yormak olarak görülen yapılması zor gelen bu spor aslında sizi çok daha zinde ve mutlu bir yaşamın içine sokacaktır.

2- Enerji Verir Ve Hayatınızı Düzene Sokar

Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyileşme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Daha disiplinli ve düzenli bir yaşama sahip olursunuz. Hayatınız planlı ve programlı olarak yaşarsınız.

3- Sağlıklı Beslenmeye Yönlendirir

Her türlü sporda olduğu gibi, emeklerinizin yok olup gitmesini istemiyorsanız, spor kadar önemli olan bir şeyde sağlıklı ve temiz beslenmedir. Sporun ve beslenme birbirini birebir olarak destekler. Ve böylece vücudunuz her açıdan mükemmele adım adım yaklaşır.

4- Özgüveninizi Arttırır

Vücudunuz istediğiniz şekle girmeye başladığınızda, çabalayıp bir şeyler başardığınızı gördüğünüzde otomatik olarak özgüveninizde yükselecektir. Sosyal hayatınızda daha aktif olacaksınız. Ayrıca kabul etmek gerekir ki herkes güzel ve fit görünmekten hoşlanır.

5- Gelecekteki Birçok Hastalıktan Sizi Korur

Vücut geliştirme ve kardiyo egzersizleri, kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski düşüktür. Kalori yakmayı sağladığından şeker hastaları için önerilir. Kondisyonunuzu arttırır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antrenmana başlamadan önce risklerini öğrenmek gerekir. Uygun kıyafet giyilmeli ve özellikle spor ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Uzman eğitmenlerin vereceği antreman programına uyulmalıdır. Sakatlanmamak için antreman öncesi streching hareketleriyle adalenin ısınması gerekmektedir. Ağırlık egzersizinde hareketlerin nizami yapılması önemlidir. Yeni başlanıyorsa hafif bir antrenman uygulanmalı zamanla ağırlıklar arttırılmalıdır.

Benzer Yazilar

Erkek Vücut Geliştirme Göğüs

Ahmet DOĞDU

Sağlıklı Yaşam İçin Yoga

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Arka Kol

Ahmet DOĞDU

Kas Yıkımı Nedenleri Ve Korunma Yöntemleri

Editor

Koşu Öncesi Neler Yenmelidir?

Editor

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

1 Yorum

Vücut Tipine Göre Spor Yapmak | Erkeksen Gel 06 Ağustos 2019 at 18:21

[…] eşliğinde gerçekleştirilebilir. Önemli olan doğru spor egzersizleri ve hareketleriyle, etkin fitness hareketlerini, sağlıklı beslenme ve diyet üzerinden […]

Yorumlar kapalı