Image default
Genel

Freelance Çalışmayı Düşünenlere: Freelance Rehberi 

Monotonluktan uzak bir hayat yaşamayı düşleyenler, ek gelire ihtiyaç duyanlar veya ev ekonomisine katkı sağlamak isteyenler freelance iş bulma yoluna girebiliyorlar. Çünkü zaman mefhumu olmadan çalışmak çok daha cazip geliyor. Kimisi evinin konforunda kimisi de sadece kendi belirlediği saatlerde dışarı çıkarak çalışmanın daha az strese sebep olacağını düşünerek kariyerinde bir rota değişikliği gibi radikal bir adım atabiliyor. Ancak görüldüğü kadar serbest bir alan değil bu. Vergi yükümlülükleri, çalışma saatleri gibi düşünümesi gereken pek çok şey var.

Freelance iş bulma yolları

Nereden Başlamalı?

Freelance çalışma artık hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulan bir çalışma biçimi. Dolayısıyla öncelikle hangi sektörde daha verimli ve mutlu olacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Genellikle freelance para kazanmak için tercih edildiğinden en fazla gelir sağlayan yazılım sektöründe şansınızı deneyebilrsiniz. Ancak bu konuda eğitim almanız size kapıların daha kolay açılmasını sağlayacaktır. Yine de kimi firma vasıfsız olarak işe alıp eğitimi kendi de verebiliyor. Grafikerlik de günümüzün freelance olarak yapılabilecek mesleklerinden. Bunun dışında editörlük, yazarlık, sanat işleri ve içerik üreticiği gibi çok geniş bir yelpaze sizleri bekliyor olacak.

Çalışma Platformları

Günümüzde pek çok freelance iş bulma sitesi mevcut. Çünkü artık resmi olarak çalışma yöntemlerinden biri olarak görülüyor. Ancak ne yazık ki bu derin havuzun içinde boğulmadan yüzebilmek çok zor. Pek çok üyelik ücreti talep ederken kimisi iş bulma sitelerine açık ilan vererek freelance eleman alımı yapabiliyor. Ücretsiz freelance iş bulma siteleri de var elbette. Siz henüz freelance olarak çalışmaya uygun olup olmadığınızı bilmiyorsanız öncelikle yatırım yapmadan başlamak sizin için daha sağlıklı olacaktır.  Daha sonra farklı alanlara sıçrayarak gelirinizi artırabilirsiniz.

freelance vergi nasıl verilir

Disiplin, Bu İşin Olmazsa Olmazı

Freelance çalışırken zaman yönetimi yapabilmek çok önemli. Çünkü iş saatleri belli olanlara kıyasla farkında olmadan kişisel zamanınızdan fazlaca çalabiliyorsunuz. Bu yüzden Sorumluluklarınız ve ihtiyaçlarınız dahilinde bir program belirlemeniz sizin için faydalı olacaktır. Enerjinizin yüksek olduğu dönemlerde daha fazla çalışmak modunuzun düşük olduğu günlerin iş yükünü hafifletmek için faydalı olabilir örneğin. Belli bir kota belirlemek ise saatli çalışmayı sevmeyenler için hayat kurtarıcı olabilir. Bu sayede iş dışında da bir hayatınız olduğunu unutmadan çalışmanın tadına varabilirsiniz.

Freelance Çalışma Çöpsüz Üzüm Mü?

Çoğu kişi iş bulma safhasındayken vergiden muaf olacağını ve kazandığı tüm paranın cebine kalacağını düşünüyor. Ancak durum öyle değil. İş bulduğunuz zaman çalıştığınız firma size ödeme yaparken freelance fatura kesiyor. Üstelik hesabınıza düzenli olarak belli bir meblağ üzerinde para yatınca bunun soruşturması mutlaka yapılıyor. Ödeme almaya başladığınız dönemden itibaren size uyarı yapılana kadar geçen dönem ister uzun olsun ister kısa mutlaka faiziyle sizden tahsil ediliyor.  Özetle freelance vergi ödeme ile mükellef olduğunuz bir çalışma biçimlerinden biri.

Benzer Yazilar

En Trend Erkek Bakım Ürünleri

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Playstation Tutkusu

Ahmet DOĞDU

Heyecanı Ayakta Tutmanın En Güzel Yolu: Öpüşmek

Ahmet DOĞDU

Yaşayan En Seksi Erkekleri Listeledik

Ahmet DOĞDU

Ofiste Yaratıcılığı Arttıracak Ofis Masası Aksesuarları

Ahmet DOĞDU

Kadınlara Ofsaytı Anlatmanın 5 Yolu

Ahmet DOĞDU