12.7 C
Istanbul, TR
Cuma, May 10, 2019
FelsefErkek

Gastronomik Erkekler: En Ünlü Erkek Şefler

              

Ülkemizde ve dünyamızda gastronomi adıyla mutfak sanatının namı giderek yayılıyor. Üniversitelerde bu bölümden mezun olanlar profesyonel olarak çalışma imkanı yakalıyorlar. Dünyada ve ülkemizde meşhur aşçılar, yemek tarifleri ve çalıştıkları restoranlarla ünlerine ün katıyorlar. Birçok kişinin de takip ettiği bu ünlü şeflerden tarifler alarak yapılan birbirinden lezzetli yiyecekler hem göze hem mideye hitap ediyor. Ünlü Türk kadın aşçılar ve en iyi Türk şefler arasında yer alan, dünyaca ünlü aşçıları inceleyelim istedik.

 

ferran-adria

 

Öncelikle ünlü Türk kadın aşçılar arasında pasta sihirbazı olarak bilinen Ayşem Öztaş oldukça farklı ustalıklarla gözleri ve gönülleri harekete geçiriyor. Didem Şenol ise şef olmaya karar vermekle ne kadar doğru bir karar verdiğini bizlere ispatlıyor. Ünlü şeflerden tarifler aldığınızda karşınıza çıkan kadın şeflerimizden biri de Pelin Çakar olacaktır. Mutfakta aşkı anlatan Aylin Yazıcıoğlu ve genç aşçılardan Müge Ergül adını da sıklıkla duyabilirsiniz. Bu güzel aşçılarımıza İstanbul’da çalıştıkları mekanlarda rastlayabilirsiniz. Dünyanın en ünlü şefleri ve tariflerine ise internet aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Birçok ödül alan ve başarılarla dolu bir kariyeri olan usta şef Thomas Keller liste başında olacaktır. İspanyol asıllı Ferran Adria ise Time dergisine göre en önemli 100 insan listesine girmeyi başaran, yemek dâhisi olarak görülmekte. Birçok ülkede restoranları olan Alain Ducasse ise çocukluğunda başladığı şef olma dürtüsünü bizlere fazlasıyla hissettiriyor. Jamie Oliver ve Gordon Ramsay ise aklınızda olması gereken isimler arasında. Unutmadan ülkemizde master şef olarak yayınlanan programın orijinalinde yarışmacılara zor anlar yaşatan Marco Pierre White’i listeye eklemeliyiz. Peki en iyi Türk şefler kimlerdir?

Ünlü Türk kadın aşçılar listemizi ve hangi ünlü şeflerden tarifler takip edilmeli listeledik. Sırada en iyi Türk şefler kimlerdir, onu incelemeye geldi. Şef Mehmet Gök aklınızda olması gereken ve yemeklerini tatmanızı tavsiye ettiğimiz ilk şef olacaktır. Tariflerini kaçırmamanız gereken bir diğer şef de Murat Bozok olacaktır. Belçikla eğğitimli Murat Artukmaç ve yemek kültürü geniş ve doğa tutkunu bir aileden gelen Emre Şen de listemizdeki önemli şefler arasındadır. İsmini sıklıkla duyduğunuz şef – patron Mehmet Gürs oldukça güçlü bir şef olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

Benzer Yazilar

Erkekler Kadınlarda Ne Arar?

Esmer Kadınları Vazgeçilmez Kılan 7 Özelliği

Türk Erkeği Bu Sitelere Tıklıyor

Editor

Kadınları Mutlu Etmenin Yolları

Cicim Ayları Hiç Bitmesin

Ahmet DOĞDU

Güven Ne Kadar Önemli

Ahmet DOĞDU