Image default
Erkek Sağlık Vajinalog + 18

Gece Ereksiyonunun Nedeni Nedir?

Gece Ereksiyonunun Nedeni Nedir?

Erkeklerin bir çoğu sabah uyandığımda önemli bir sürprizle karşılaşmaktadır. Bu sürpriz sabah kalktıklarında erekte bir şekilde uyanmaktır. Bu konuda araştırmalar yürüten Avusturalya’lı uzman ekip gece ereksiyonunun nedenlerini ve erkekler ne zaman erekte olur sorusunu cevaplarını açıkladı.

Newcastle Üniversitesi’nde tıp başkanlığı görevini yürüten  Sergio Diez Alvarez, dünyaca ünlü The Conversation dergisinde  yayımladığı makalesinde ana rahminden itibaren erkekleri etkileyen   gece ereksiyonu hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

Ereksiyon Nedir Neden Gerçekleşir?

Penis ereksiyonu, penis içerisinde bulunan damarların sinir sistemi ve endokrin sistem aracılığıyla etkilenmesine karşı olarak meydana gelen tepki denmektedir. Erkeklerde cinsel uyarım oluştuğu anda, beyin sinir sistemi aracılığıyla kimyasal bazı mesajlar gönderir ve bu şekilde peniste kan akışı hat safhaya çıkar.

Kan akışının hızlanması nedeniyle penis yapısında bulunan kasların arasında kan birikimleri oluşur. Bu birikimler sayesinde penis büyür ve sertleşir bu duruma ereksiyon denir. Ereksiyona neden olan hormon vücutta salgılanan Testosteron hormonudur.

Gece Ereksiyonun Oluş Nedeni

Gece ereksiyonu, uyurken rüya görünen uyku evresi olan rem evresinde gerçekleşir. Bu evrede beynin bazı bölgelerinde yüksek miktarda aktiviteler olur. Uyurken rem evresinde vücudun uyarımı sempatik sinir sisteminden parasempatik sinir sistemine geçer. Vücut dengesindeki bu değişime erkeklerde tepki  ereksiyonuna  neden olmaktadır. Kendiliğinden gelişen bu durum için uyanık olmak gerekmemektedir.

Ayrıca erkeklerde sabah erekte uyanmanın diğer bir sebebi de testesteron hormunudur. Erkeklerde gün içerisinde testeron hormon seviyesi en fazla sabah saatlerinde olmaktadır. Bu nedenle erkekler sabahları erekte şekilde uyanır.

Diğer bir sebep ise erkeklerde uyumadan önce çok fazla sıvı tüketimi yapılmasıdır. sabah ereksiyonu neden olur sorusunun en önemli cevabı sıvı tüketimidir. Sıvı tüketimi sonucu gece idrar kesesinde sıvı birikir, bu sıvı omurgaya giden sinirlerin uyarılmasına sinirlerde penisin erekte olmasına neden olur. Sabah ereksiyonun sık karşılaşılmasının en büyük nedenlerinde bir tanesi budur.

 

Benzer Yazilar

Mutlu İlişki

Bir Sevgi Gösterisi Olarak Seks

Ahmet DOĞDU

Seksin vücuda faydaları

Ahmet DOĞDU

ÖN SEVİŞME İÇİN İDEAL SÜRE NE KADAR?

Ahmet DOĞDU

Brooklyn Decker

Ahmet DOĞDU

Penis Büyütme Amacıyla Yapılan Yanlış Davranışlar

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz