25.2 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Moda

Gömlek Nasıl Seçilir?

Erkek giyimin demirbaşıdır gömlekler ama bir çok erkek ne yazık ki doğru gömlek nasıl seçilir ve giyilir bilmiyor. İyi ama gömlek nasıl seçilir? Bir çok erkek gömlek bedenini hatırlamaz yada bilmez, bunun nedeni ilgisizlikten ya da pratik olma çabasından olabilir… Genelde gömleği mağazada soyunma kabininde dener ve alır ya da aile bireylerinden biri veya sevgilisi alır. Gömlekte asıl önemli olan ise kimin nasıl seçtiği değil, üzerinize oturup oturmadığı, renginin uyup uymadığıdır.

Gömlek yakası boynunuza tam oturmalı

Klasik gömlek modelinde yaka her şey demektir. Gömlek yakası nasıl olmalı? Büyük yakalı gömlekler, büyük surat ve uzun boyunlara daha uygun olur. Boynunuz kısaysa ve yüzünüz küçükse, sizin tercihiniz küçük yakalardan yana olmalıdır. Yaka düğmesi bağladığı zaman bir parmağınız rahatlıkla yaka ile boynunuzun arasına girebilmelidir. Yaka kuşağı hafifçe boyna değmelidir. Klasik gömleklerde yakanın tok ve sert durmasını sağlayan balen adı verilen aparatların yakada olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu aparat kravatınızın düzgün durmasını sağlayacak ve yakanın buruşarak kırılmasına engel olacaktır. Önemli bir püf noktası ise, büyük yakalı gömlekler ile yakaya uygun geniş kravat kullanılması gerektiğidir.

Manşetlerin Önemi

Gömlek manşeti, ceket kolundan 1 cm kadar. dışarı çıkmalı ve bilek ile elin birleştiği noktada bitmelidir.

Gömlek, vücuda tam oturmalı

Gömlekte şu dönemde slim-fit kalıplar moda. Ayrıca Standart(small-medium-large) beden etiketli gömlekler takım elbise için uygun değildir. Bu tarz gömlekler daha ziyade hafta sonları için tercih edilen casual tarz gömleklerdir. Asıl takım elbise gömlekleri, aynı takım elbiseler gibi gömlek bedenleri 42-44-46… beden etiketler ile satılır. Boyu uzun gömlekler, takım elbisenin pantolonunda potluk olmasına neden olur. Gerekiyorsa bir terzide ya da mağaza bu konuda hizmet veriyorsa gömlek boyunu kısalttırın.

Takım elbise gömlekleriniz açık renk olmalı

Ne renk gömlek almalıyız? Klasik tarz seviyorsanız, dolabınızda en azından yedi farklı kalitede beyaz gömlekler alın. Mavi gömlek kesinlikle dolabınızda olması gereken renktir. Beyaz gömleklerde olduğu gibi değişik kalitelerde ve tonlarda dört yada beş adet gömleğiniz olmalı. Diğer renk seçeneğiniz ise lila olabilir. Ama lilanın olabildiği kadar açık tonunu tercih etmelisiniz, açık renkler, kravat ile daha kolay kombin sağlar.

Benzer Yazilar

Erkek Giyiminde Renk Uyumu Neden Önemlidir?

Editor

Popüler Erkek Saç Modelleri

Editor

Autodromo Sürüş Saatleri

Erkek Moda

Erkeklerde Giyimine Kadınlar Kadar Özen Gösteriyor

Editor

Türkiye’deki İlk Mağazası Hogan’a Ne Katacak!

Editor

Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri

Editor