Image default
Erkek Moda

Gömlek Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Erkek giyiminde tamamlayıcı en önemli parçaların başında gömlek gelmektedir. Kesim şekli, modeli, kumaşın cinsi, kumaşın şekli ve rengine göre yüzlerce alternatif olabilmekte ve erkeklerin dolaplarında yer bulmaktadır. Bu yüzden erkek gömlek markaları oldukça fazladır. Gömlek seçimi oldukça ciddi bir iştir ve seçim yaparken kendinize en iyi yakışanı tercih etmeniz için vücut ölçülerinizi bilmeniz ve ona göre davranmanız gerekmektedir.

gomlek-secerken-olculere-ve-yuz-hatlarina-dikkat-etmelisiniz.jpg

Ölçüler ve Yüz Hatları

Gömleğin beden numarası yaka ölçüsü ile isimlendirilir. Ancak bu her zaman sağlık bir yöntem olmayabilir. Gömlek seçerken boyun kalınlığı ya da inceliği, omuz darlığı ya da genişliği, erkek gömlek boyu uzunluğu ve göğüs ölçüsüne dikkat etmek gereklidir. Keskin ve köşeli bir yüz hattına ya da dar çene yapısına sahip olan kişiler geniş aralıklı yaka tercih edebilirler. Özellikle yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar ise bu tarz yakayı kullanmamalıdırlar. Gömleklerinizi giyeceğiniz ortamda bir o kadar önemlidir. Resmi davet ve ortamlarda genelde takım elbise içine krem ya da beyaz renk gömlekler tercih edilebilir. Yine kumaş pantolon üzerine giyilecek gömlekler kesinlikle dışarı salınmamalı ancak içeride de hoş olamayan bir görüntü verecek şekilde birikme olmamalıdır.

uclu-kombinasyonlar-da-dikkat-etmeniz-gereken-kurallardandir.jpg

Üçlü Kombinezon

Gömlek seçerken dikkat edilecek önemli konulardan bir tanesi de giyilecek ceketin yakasının gömlek yakası ile uyumlu olmasıdır. Kullanılacak kravat dahi gömlek yakası ile uyumlu olduğu kadar ceket yakasıyla da uyumlu olmalı ve üçlü bir uyum yakalanmalıdır. Tabi burada yine göz ardı edilmemesi gereken bir durum da kravat kullanıp kullanmayacağınızdır. Yukarıda belirtilen durum kravat kullananlar için geçerlidir. Mesela yakası düğme ile tutturulabilen ve bunu uygulayanların kravat kullanmalarına gerek yoktur. Denenecek tarzlar açısından düz ceketlerin içine desenli gömlekler, desenli ceketlerin içine de düz gömlekler giyilebilir. Unutulmamalıdır ki mesele ucuz gömlek ya da pahalı gömlek giymek değil yakışanı giymektir.

erkeklerde-gomlek-secimi.jpg

Benzer Yazilar

Kırmızı Halıda Gibi: Smokin

Ahmet DOĞDU

Divarese 2012 ilkbahar-Yaz Erkek Koleksiyonu

Ahmet DOĞDU

2016 Erkek Bot Modası

Ahmet DOĞDU

Şekliniz, Yüz Tipiniz ve Saç Durumunuz!

Ahmet DOĞDU

Sonbaharda da Cool Görünümünü Devam Ettirmek İsteyen Erkeklere Öneriler

ALEXANDER MCQUENN

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz