Image default
Erkek Sağlık

Griple Savaşın Altın Kuralları

Bu sene soğuk algınlığı ve grip sezonu boyunca birden fazla düşmanla savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Uzmanlar iki ayrı grip salgını bekliyorlar. Birincisi; sıradan, her zamanki mevsimsel grip. Diğeri ise salgın yaratma potansiyeline sahip olan domuz gribi. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar kişiden kişiye kolaylıkla yayılabildiği için, tek başınıza bir mağarada yaşamıyorsanız, siz de risk altındasınız!

Peki ne yapmalı? Virüs saldırılarından korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz şart.

1. Aşılanın
Sapasağlam kalabilmek için kollarınızı sıvayın. ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine (HKÖ) göre, gribin her türlüsünden korunmanın en etkili yolu, her yıl grip aşısı olmak. Ekim-Kasım aylarında sağlık merkezleri ve çoğu eczaneden temin edebileceğiniz bu aşılarla bağışıklık sisteminizi grip mikrobuna karşı güçlendirebilirsiniz.

2. Şifalı bitkilerle dost olun
Bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir diğer yolu da çeşitli bitki ve otlarla bünyeyi desteklemek. Pek çok araştırmaya göre, belli bazı bitkiler soğuk algınlığı ve gribe karşı önleyici etkiye sahip. Örneğin:

 

  • Andrographis Bitkisi Şili’de yapılan bir araştırmada, gribe yakalanmakta olduğunu hisseden 158 yetişkine andrographis (günde 1200 mg) veya plasebodan birisi verildi. Beş gün sonunda, andrographis kullananlarda grip semptomlarında büyük oranda azalma görüldü. Araştırmaya göre, boğaz ağrısı ve burundaki semptomların şiddeti ve süresi yarıya kadar indi. İsveç’teki bir başka araştırmada, andrographis ile çok kullanılan bir ilaç, grip tedavisi sürecinde karşılaştırıldı. Andrographis, kendisinden daha pahalı olan ilaca yakın bir performans gösterdi. Gıda takviyesi satan dükkanlardan ve bazı eczanelerden edinebileceğiniz andrographisten günde 1200 mg kullanılması veya paketin üzerindeki talimatların izlenmesi gerekiyor.
  • Ekinezya Bitkisi ABD Tarım Bakanlığı tedavi amaçlı bitki araştırmaları direktörlüğünden emekli Dr. James Duke, “Ekinezya benim favori bağışıklık sistemi güçlendiricim.” diyor. Ancak, ekinezya bitkisi konusu hayli tartışmalı. Bazı çalışmalar ekinezyanın gribe karşı oldukça etkili olduğunu gösterirken, diğer bazı araştırmalar hiçbir olumlu etkisi olmadığını savunuyor. İsviçreli araştırmacılar, kendilerince en iyi olduğunu düşündükleri üç araştırmayı analiz etmeleri sonucunda, ekinezya bitkisinin grip riskini yarı yarıya azalttığı kanısına vardılar. Bitkisel gıda takviyesi satan dükkanlar ve kimi eczanelerden bulunabilen ekinezyanın kullanımı için paketin üstündeki yönergeleri izleyin.
  • Ginseng Bitkisi Uzak Doğu’da bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak ve genel anlamda sağlıklı bir vücuda katkısı nedeniyle büyük saygı duyulan bir bitki ginseng.

Kanadalı araştırmacılar, 18 ile 65 yaş arasındaki 279 yetişkine her gün plasebo ya da ginseng (günde iki kez 200 mg) verdi. Dört ay sonra, ginseng kullanan grupta gribe yakalanma oranının diğer grubun yarısının da altında kaldığı görüldü. Bu gruptan gribe yakalananlar da hastalığı kısa sürede ve hafif olarak atlattı. Benzer bir araştırmada, ABD’nin Connecticut Üniversitesi araştırmacıları 65 yaşın üzerindeki 43 kişiye önce grip aşısı uyguladı ve sonra her gün plasebo veya ginseng (günde iki kez 200 mg) verdi. Sonuçta, ginseng alan grup gribe yüzde 50 daha düşük oranda yakalandı. East Virginia Tıp Fakültesindeki başka bir araştırmadaysa, yaşlı bakım evinde kalan 198 kişiye grip aşısı yapıldıktan sonra her gün plasebo ya da ginseng (günde iki kez 200 mg) verildi. Üç ayın sonunda, ginseng alan grupta gribe yakalanma oranı diğer gruba göre %89 gibi inanılmaz bir oranda daha azdı.

Diğer bitkisel takviyeler gibi, ginsengi de şifalı bitki takviyeleri satan mağazalardan ve bazı eczanelerden edinebilirsiniz. Günde iki kez 200 mg veya pakette önerildiği dozda kullanın.

3, 4 ve 5. Sadece Sağlıklı Yaşayın
Bağışıklık sisteminizi maksimum formda tutmak için, beylik sağlık tavsiyelerini asla aklınızdan çıkarmayın:

 

  • Geceleri en az yedi saat uyuyun Uyku eksikliği bağışıklık sistemine zarar verir ve bünyemizi hastalıklara daha açık hale getirir. Pek çok erkek beş-altı saat uykuyla idare edebileceğini düşünse de, sonunda neden çabucak yorulduğunu ve bu kadar kolay soğuk aldığını anlayamaz.
  • Daha az abur cubur, daha fazla meyve-sebze Pek çok sağlıklı yaşam-gıda ilişkisi araştırması soğuk algınlığı ve grip yerine kanser ve diğer ciddi hastalıklara yoğunlaşıyor. Klasik bir araştırmada, Kaliforniya Üniversitesi uzmanları, yeme alışkanlıkları ve kansere yakalanma riski ilişkisi üzerine yapılmış 156 çalışmayı inceledi. En az meyve ve sebze yiyenlerle en çok yiyenler arasındaki karşılaştırmada, en çok meyve ve sebze tüketenlerin kansere yakalanma riski diğerlerine göre yarı yarıya daha az çıktı. Yani, bu mahsuller kansere bile dur diyebiliyorsa, grip mevsiminde onlardan daha fazla tüketmenin elbette kimseye bir zararı olmayacaktır.
  • Egzersiz yapın Pek çok araştırma, makul oranda spor yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor. Appalachian State Üniversitesindeki araştırmacılar, spor yapmayan 50 kişiden yarısını hayatlarına kanepede devam etme, diğer yarısını da günde 45 dakika hızlı yürüyüş yapma konusunda ikna etmişler. 15 hafta sonunda, her gün yürüyüş yapanların soğuk algınlığıyla geçirdikleri gün sayısı diğerlerinin yarısı kadar gerçekleşmiş. Spor yapmanın kansere karşı iyi bir korunma yöntemi olduğu da biliniyor. Harvard Üniversitesindeki araştırmacılar, 47 bin erkeğin sağlık durumunu beş yıl boyunca izlediklerinde, haftada iki kez egzersiz yapan erkeklerde bağırsak kanseri görülme riski diğerlerine oranla yüzde 30 daha az olarak görülmüş. Haftada dört saat egzersiz yapanlarda bu oran yüzde 50’ye kadar düşüyor.

6. Kendinizi sağlıklı hayal edin
Son önerimiz, tamamen psikolojik. Yukarıdaki tavsiyeleri yerine getirdikten; yani grip aşısı olup bağışıklık güçlendirici bitkisel takviyeler aldıktan; arkasından bolca uyuyup, salatalar yiyip spor yaptıktan sonra; gözünüzde bağışıklık sisteminizi güçlenmiş ve hastalıklara karşı üstün gelirken canlandırın. Gözünüzde canlandırmak, diğer adıyla self-hipnoz, bir tür meditasyondur. Pek çok araştırma da meditasyonun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermiştir. Kısacası, düşünce gücünüzle gribe karşı savaşta bir adım öne geçmeniz pekala mümkün.

 

Benzer Yazilar

Sperm kalitesini korumanın yolu

Ahmet DOĞDU

Erkekler En Çok Nerelerine Estetik Yaptırıyor?

Ahmet DOĞDU

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Ahmet DOĞDU

UZUN SAÇLARIN ERKEKTE DOĞRU KULLANIMI

Ahmet DOĞDU

Protein Tozu Hakkında Merak Edilenler

Ahmet DOĞDU

Yaza Fazla Kilolarla Girmemek İçin Tavsiyeler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz