Image default
Erkek Sağlık

Günlük Alınan Gıda Takviyelerine Co Enzyme Q 10 Ekleyin!

Zaman ilerledikçe doğal besinlere ulaşımda sıkıntı yaşanmaya başlanıyor. Bu da gıda takviyelerinin kullanımını gerekli kılıyor. Vitamin takviyeleri yıllardır yapılıyor. Ancak vücudun vitaminlere ek olarak başka gereklilikleri de bulunuyor. Bunlardan biri de son yıllarda çok konuşulan Co Enzyme Q 10. Peki bu kadar bahsi geçen ve uzmanların ısrarla tavsiye ettiği bu coenzyme q10 nedir?

Gıda takviyesi olarak Coenzyme Q 10
Gıda takviyesi olarak Coenzyme Q 10

Mucizevi Bir İlaç Mı?

Aslında bu tarz takviye ürünler, vücudun eksik olan bölgesini hedef aldığı için söz konusu gıdalarla aynı işlevi görüyor. Ancak belli bir yaşın üzerindekiler iç tarafından bilhassa kaçırılan zamanı telafi edermişçesine bir etki hissediliyor. Çünkü şikayetleri azalan insanlar, bu tarz ilaçların efsanevi veya gerçeküstü bir gücü varmış gibi tepki verebiliyor. Bu tür takviyelerden biri olan “coenzyme q10 nedir” sorusuna gelecek olursak pek çok hastalığı önleyici ve iyi bir şekilde yaşlanmayı destekleyici rolü olan bir enerji kaynağı, bir nevi antioksidan diyebiliriz.

Kim İçin Gerekli?

Bilhassa 40 yaş üstündeki insanlarda görülen belirtilerden ötürü kullanımı daha yaygın olsa da bir uzman tavsiyesi doğrultusunda tüm yetişkinler tarafından günde 1 defa alınabilir. Coenzyme q10 faydaları düşünüldüğünde her yaş döneminde eksikliği hissedilebilecek pek çok noktayı iyileştirmeye gayret ettiği için kesinlikle takviye olarak alınmalı.  Bunun yanı sıra normal dozda kullanıldığında herhangi bir yan etkisi bulunmasa da düzenli kullanımında bazı ilaçlarla etkileşime geçme ihtimali mevcut olduğu için doktor tavsiyesine ihtiyaç doğuyor.

Coenzyme Q 10 faydaları
Coenzyme Q 10 faydaları

Yararları Nedir?

Bağışıklık sistemine olan katkısı bilinen coenzyme q10 faydaları saymakla bitmiyor. Brokoli, karnıbahar, soya fasulyesi yağı gibi yağlar, bazı kırmızı etler gibi doğal yollardan alabileceğiniz CoQ10, takviye olarak kullanıldığında da görevini yapmayı sürdürüyor. Yüksek tansiyon ve yüksek kolestrol sıkıntısı olanlara oldukça büyük fayda sağlayacak olan bu ürünün en belirgin etkisi ciltte görülüyor. Güneş lekeleri, yaşlanmaya bağlı ciltte kırışıklık veya sarkma gibi cilt problemlerinde gerek krem olarak gerekse hap olarak alınması halinde belirgin değişiklikler görmek mümkün. Yaşlanmayı tetikleyen mitokondrideki enerji merkezlerini destekleyen CoQ10, sperm sayısında azalme ve migren gibi problemler üzerinde de henüz kanıtlanmamış etkileri görülebiliyor.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Nadir Görülen Sorun: Geç Boşalma

Ahmet DOĞDU

ERKEN BOŞALMA TEDAVİSİ

Editor

Erkeklerde Sertleşme Problemleri

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Meme Büyümesi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Cinsel Gücü Arttıran Egzersizler Nelerdir?

Editor

Erkeklerde Hidrosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU