Image default
FelsefErkek

Günübirlik Kaçış Planı

Günübirlik Kaçış Planı

Yaz günleri bir bir geçip giderken, özlemle beklediğiniz “nurlu” tatil günleri gelmek bilmiyor mu? Yoksa, bu yaz şehirden kaçıp masmavi denize ve sıcak kumlara teslim olmak sizin için çok uzaklarda belli belirsiz bir hayal mi?

Uzun bir yaz tatilinin keyfini süremiyorsanız, karamsarlığa kapılmak yerine eldeki imkânlarla şehirden kaçmanın yollarını arayabilirsiniz. Zaman kısıtı olanlar için farklı ve “yakın” tatil seçeneklerini işin uzmanlarına sorduk. Sadece bir haftasonu, hatta bir gün bile kentten uzaklaşmak, ruhu ve bedeni tatil moduna almaya, dolayısıyla rahatlamaya büyük katkı sağlayabilir.

Cafe Tur İstanbul Şaşkınbakkal ofisinden seyahat danışmanı Berfu Ulubağ, İstanbul çevresinde sakin bir haftasonu için Polonezköy’ü öneriyor: “Bir gece konaklayabilecek durumdaysanız, yakın zamanda açılan şık butik otellerden birini seçebilirsiniz. Ancak günübirlik ziyaretçiler için bile, Polonezköy’de doğayla baş başa yapılacak bir kahvaltı büyük nimet.”

Ulubağ, her zaman günübirlikçilerin gözdesi olagelen Ağva ve Şile’nin son yıllarda iyice popülerleştiğine de dikkat çekiyor. Buna bağlı olarak, yaz aylarında ve özellikle haftasonları bu yörelerde karşılaşılabilecek kalabalık konusunda ziyaretçileri uyarıyor.

Yakın Deniz Tatili
Eğer amacınız kısa bir yolculuktan sonra denize girip güneşlenebileceğiniz uygun bir yer bulmaksa, sizin için en uygun adaylardan biri Kıyıköy. Ulubağ, “Karadeniz kıyısındaki Kıyıköy’ün denizi biraz soğuk olsa da temiz ve keyifli” diye konuşuyor.

Pronto Tour’da yurt içi satış ve operasyon yetkilisi olarak görev yapan Pınar Arıcı ise, İstanbul yakınlarında denize girilebilecek ideal yerlerden biri olarak yine Karadeniz kıyısındaki İğneada’yı öne çıkarıyor. Tatilcilerin genellikle sakin ve huzurlu bir tatil için tercih ettiği İğneada’ya İstanbul’dan ulaşım oldukça kolay, Çatalca-Saray yolu üzerinden 1 saat 45 dakikalık otomobil yolculuğuyla kendinizi İğneada’da bulabilirsiniz. Her sabah işinize ulaşmak için harcadığınız zaman dikkate alınırsa, bu oldukça makul bir süre.

Yürüyüş, trekking, kampçılık gibi aktivitelerden hoşlanıyorsanız; Kartepe, Sapanca ve Maşukiye üç uygun alternatif. Sapanca Gölü kıyısında uzun ve romantik bir yürüyüş yapabilir, Kartepe’de ata binebilir, Maşukiye’de taze alabalıkla enerji topladıktan sonra patikalar boyunca doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Yeşil ve Mavi
“Daha yakın bir yer olsun” diyenler için, İstanbul’a çok yakın bir konumda yer alan Adalar akla gelen ilk hedef. Hangi adaya gideceğinizi seçmek ise, özellikle yaz aylarında büyük önem taşıyor. Uzmanlarımız, nispeten daha sakin olan Heybeliada’yı öneriyor. Bisiklet kiralayarak bu güzel sayfiye adanın tadını daha çok çıkarabilirsiniz. “Ancak” diyor Ulubağ ve ekliyor, “Heybeli’nin yokuşlu yollarında ancak nefesine güvenenler bisiklet kiralamalı. Yoksa sıcağın altında kan ter içinde kalabilir, geldiğinize pişman olabilirsiniz!”

Anadolu yakasının kuzeyinde Poyrazköy, Avrupa yakasında ise Sarıyer’e bağlı Garipçe Köyü dinginlik, taze balık ve masmavi bir deniz arayanların tercih edebileceği diğer alternatifler arasında.

Midesine iyiden iyiye düşkün olanlar gözü karartıp Yenikapı’dan bir feribota atlayabilir ve meşhur İskender kebabını tatmak için Bursa yolcusu olabilir. Yemeğin ardından, Bursa’nın tarihi dokusu adım adım keşfetmenizi bekliyor olacak. Başka bir kentin havasını solumanın verdiği rahatlığı gönlünüzce içinize çekebilirsiniz.

Bunların hiçbiri size uymuyorsa veya örneğin o sabah geç uyandıysanız, son çare olarak kendinizi en yakındaki havuza atabilirsiniz. Otel veya spor merkezlerinin çoğu, belli bir ücretle günlük misafir kabul ediyor. Havuz başında kendinizi güneşe serip gözünüzü kapattığınız anda, şehir ve trafiğin bir anda sizden uzaklaştığını hissedeceksiniz.

Kısıtlı boş vakitlerinizde yüksek binaların arasına sıkışmak zorunda olmadığınızı anladıkça, haftasonu kavramı sizin için belki de kentten kaçmakla eş anlamlı hale gelecek. Yukarıda saydığımız tüm bu alternatifler dışında gününüzü gün edebileceğiniz bambaşka planlar da mevcut elbette. Onları bulup çıkarmak da size kalıyor.

Photo: @iStockphoto.com/Nikada

Benzer Yazilar

İlişkide Güvensizlik Neden Olur?

Ahmet DOĞDU

Kahvehane

Ahmet DOĞDU

Eşinizin Size Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsınız?

Kadınların 5 Acımasız İntikam Planı

Ahmet DOĞDU

Uzun Süreli İlişkilerde Karşılaşılan Problemler

Kin Tutmak ya da Tutmamak

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz