Image default
Erkek Sağlık

Gut Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Eski zamanlarda zenginlerin hastalığı olarak bilinirdi. Hipokrat zamanında, hastalığın klinik belirtileri damlacığa benzetilerek “Gut” adı verilmiştir.
Gut en şiddetli ağrıya neden olan romatizma hastalığıdır. Kandaki ürik asidin vücuttaki üretiminin artması veya böbreklerden atımının az olmasıyla ortaya çıkan Hiperürisemi durumudur. Monosodyum ürat(MSU) kristalleri, ürik asit kristallerinin çökmesiyle oluşur ve Gut hastalığına neden olur.

Gut hastalığında Beslenme

Yüksek pürin içeren gıdalar daha fazla ürik asite sebep olur. Gut hastalığı diyetinde mutlaka pürinden zengin gıdalardan uzak durmanız gerekir.

Aşırı Et Tüketiminden Uzak Durun

Vücut ağırlığınızın 1 g ile çarpılmasıyla Günlük protein ihtiyacınızı bulabilirsiniz. Yani 80 kg ağırlığındaysa günlük 80 g protein almalısınız. Et ürünleri yüksek oranda pürin ve protein içeriyor. Aynı şekilde Sakatatlar (karaciğer, böbrek, dalak, işkembe, kokoreç..), sucuk, pastırma, sosis, salam, havyar, midye, kalamar, ıstakoz, sardalya gibi ürünlerden uzak durulmalı ve kısıtlı miktarda tüketilmelidir.

Alkol Tüketiminizi Azaltın

Alkollü içkiler, gut gelişme riskini yükseltir ve kanda ürik asit seviyesini artırarak gut atağını tetikler. Bu yüzde alkollü içecekler yasaklı listesinde.

Düşük Pürinli Gıdaları Tercih Edin

Süt, yoğurt, yağ, yumurta, ekmek ve hububat (kepekli tahıllar hariç), makarna, meyve ve sebzeler, pirinç bu gıda grubunu daha rahat tüketebilirsiniz. Ancak früktoz kandaki ürik asit miktarını artırdığından dolayı tatlı meyveleri yerken çok dikkatli olmalısınız ve belli bir porsiyonun üstüne çıkılmamalı.

Bol Bol Su İçin Ve Zayıflayın

İdrarla birlikte ürik asit kristallerinin vücutta atılması ve gut tedavisi için bol su tüketmelisiniz. Her gün yaklaşık 1,5- 2 L sıvı tüketmeniz önerilir. Alkol haricindeki çay, kahve gibi sıvı içeceklerde dahil olmak üzere. Zayıflayıp ideal kilonuza ulaştığınız da kandaki ürik asit miktarı azalacaktır.

Benzer Yazilar

Doğal Yollarla Testosteron Artırmak Mümkün Mü?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde uykunun cinsel yaşamdaki önemi

Ahmet DOĞDU

Seksle ilgili yanlış bildikleriniz…

Ahmet DOĞDU

Traş Olurken Neye Dikkat Etmeli?

Ahmet DOĞDU

İdrarda Güçlüğün Sebebi Bu Olabilir

Ahmet DOĞDU

Santim Değil Uyum Önemli

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz