22.5 C
Istanbul, TR
Cumartesi, May 11, 2019
Sportaküs

Halı Saha Maçlarında Nelere Dikkat Edilmeli ?

hali-saha   Halı saha maçı yapılacak sahanın zemininin spor yapmaya elverişli olup olmadığının kontrol edilmesi ve zemine uygun ayakkabı ve giysiler kullanılması önemlidir. Ayakkabı seçimine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Halı sahada kullanılacak spor ayakkabısının belli bir oranda kaygan olması gerekir. Ayakkabı zemine yapışarak kaymayı engellerse tendon kopmalarına kadar varan sakatlıklar yaşanabilir. Ortam sıcaksa bol ve hafif giyinmek, soğuksa başlık ve eldiven kullanmak sağlıklı olur.

Maçlara boş veya çok dolu mideyle başlamak yanlıştır; maçtan 3 saat kadar önce son öğününüzü yemiş olmalısınız. Vücudun su doygunluğu performansı olumlu etkiler. Bu bakımdan maç öncesi son öğünde 2-3 su bardağı, maçtan yarım saat kadar önce de 1 su bardağı su içilmelidir. Maçlardan 1 gece önce alkol almamak gerekir.

Halı saha maçı kazaları ortopedist ve kardiyologların acil servis mesailerinde sık rastladıkları durumlardır. Düzenli egzersiz yapılmadan ve ısınmadan ani efor sarf edilirse kalbe ani yükleme yapılmış olur. Halı sahalarda kalp krizine bağlı ani ölümler gerçekleştiği görülmüştür.

Maçın yapılacağı halı sahanın ilkyardım paketleri ve bu konuda tecrübeli bir eleman bulunup bulunmadığı dikkate alınmalıdır. Buz kompresi bulunmayan halı sahalarda sakatlanma sonucu oluşan kanamalar hemen engellenemez ve iyileşme gecikir. En ufak bir zedelenme veya sakatlık anında spor hemen bırakılmalı ve bölgeye buz kompresi uygulanmalıdır. Ayak burkulması, dizin sakatlanması, adalelerde bıçak batma tarzında yanma olması vb. durumlarda meydana gelebilecek ikincil bir zedelenme ciddi sakatlıklara yol açabilir.

Benzer Yazilar

5 Başlık Altında Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Editor

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Ahmet DOĞDU

At Yarışları ve Bahis

Ahmet DOĞDU

Yağ Yakımınızı Kolaylıkla Hızlandırabilir Ve Güçlü Kaslara Kolayca Sahip Olabilirsiniz

Editor

Elektronik Sporlar ve Profesyonel Oyunculuk Hakkında Az Bilinen 5 Şey

Editor