Image default
Genel

Hangi Aktivite Vücutta Kaç Kalori Yakıyor?

Gün içinde egzersiz şeklinde olmasa da hareketler kalori yakımına kolaylık sağlamaktadır. Spora ayıracak çok fazla vaktiniz olmasa bile çeşitli aktiviteler ve gündelik işlerle de spor yapmış kadar sayılabilirsiniz.

Peki hangi aktivite vücudunuzda kaç kalori yakmaktadır?

30 dakikalık size uygun, kalbinizi ve vücudunuzu yormayacak bir tempoda koşmak veya tempolu yürüyüş 450 kaloriye yakın yakar.

kalori-yakma-secenekleri

30 dakikalık bisiklet sürmek 300 ile 400 kalori arası yakım sağlıyor. Aynı zamanda bisiklet bacaklarınızı çalıştırdığı ve dayanıklaştırdığı gibi, kardio içinde güzel bir seçenektir.

Aktivitelerin içinde en iyisi olan yüzme, tüm vücudunuzu çalıştırmak için çok faydalıdır. Günde 30 dakika yüzmeniz 350-400 kalori arası yakım sağlamaktadır.

Basketbol oynamak yine 30 dakikada 300 kaloriye yakın yakıyor.

Eğlence amaçlı oynanan 1 saatlik voleybolda aynı şekilde 300’e yakın kalori yakıyor.

Çocukluk dönemlerinizde sevdiğiniz ip atlamak ne kadar büyümüş olursanız olun iyi bir kalori yakıcıdır. 30 dakikalık sürede 300 kalori vermiş olursunuz.

Bu gibi temel egzersizlerin dışında gündelik işler içerisinde harcanan kaloriler ise; merdiven çıkmak yaklaşık 150 kalori, bulaşık yıkamak 75-100 kalori arası, bahçe işleri 30 dakika da 215 kalori, araba kullanmak 1 saatlik sürede 175 kalori, ayakta yapılan işler ve eşya taşımak 200-250 kaloriye yakın, mutfak işleri saatte 200 kalori, temizliğin 1 saat boyunca yapılanı 175 kalori yakmaktadır. Hareket edilirse kalori yakılır gibi düşünülmesine rağmen, uyurken bile 15 dakika da 18 kalori, televizyon izlerken 21 kalori, 15 dakikada aldığınız duşta 81 kalori yakmış olursunuz. Yine dans ederken 150, fitness yapmanız durumunda 450-500 arası kalori vücudunuzdan yakılmış olur.

Hangi-aktivite-kac-kalori-yakar

Hareketsiz kalmaktansa, hafifte olsa hareketli bir gün geçirmeniz, çeşitli aktivitelere katılmanız sağlığınız açısından faydalı olacak ve size kalori yakımında zevkle eşlik edecektir.

Benzer Yazilar

Askerde Bakım Nasıl Yapılır

Ahmet DOĞDU

Bir Kadının Sizi Aramamasının 4 Nedeni

Ahmet DOĞDU

Tutkunuzu Belli Etmenin En Tatmin Edici Yolları

Ahmet DOĞDU

Futbol Dünyasının En Çirkin Futbolcuları

Editor

Freelance Çalışmayı Düşünenlere: Freelance Rehberi 

Ahmet DOĞDU

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorum Yaz