16.3 C
Istanbul, TR
Pazartesi, Nis 22, 2019
Genel

Hangi Renk Hangi Kişiye Uygun?

Görünüm her insan için önemli bir göstergedir. Hoş, uyumlu, stil sahibi, karizmatik, seksi, sportif, cool derken hepsine birden sahip olabilmenin hayali herkesin rüyalarını süsler. Mesele hangi renksin sorusunun doğru cevabını bulabilmekten geçer. Kimileri çevresindekilerin yorumlarına ve fikirlerine göre gardırobunu düzerken, kimileri de en mükemmeli yakalayabilmek için uzman modacıları takip eder. Ama ikisi de tam olarak doğru değildir.

Çünkü bu yılın moda rengi mavi tonlarıysa bundan mavinin herkese yakıştığı anlamı çıkmaz. Ya da bir kişinin üzerinde görüp beğenilen bir kıyafet bir başka kişide abes durabilir. Öncelikle uzman görüşlerini dinleyip, vücut tipi belirlenmeli ve hangi kalıp modellerin yakışacağı tespit edilmelidir. Örneğin kısa boylu bir erkek uzun gömlek giyerse olduğundan kısa görünür. Ya da kısa boylu bir kadın boğazı ve ensesi görünmeyecek şekilde salık saçlarla dolaşırsa olduğundan kısa görünür.

Senin ruhun hangi renk ise kıyafetlerin de o renk olmalı gibi kalıplaşmış ifadeler yerine olayı bilimselleştirmek en doğrusudur. Modayla ilgili verilen eğitimlerde gösterilen renk kartelası ile her kişi kendine uygun renkleri seçebilir, istediği kıyafeti kolayca kombinleyebilir. Çarkta yer alan renklerin yan yana olanları bir arada kullanılmamalıdır.

Çünkü komşu renkler düşük kontrast demektir. Örneğin; koyu mavi ile mor çarkta komşu olduğundan bir arada kullanılmaları uyumsuzluk doğurur. Çarkta tam olarak karşı karşıya gelen renklere serbest renkler adı verilir. Bunlar yüksek kontrasttır. Yani birlikte kullanıldıkları zaman bulunulan yerdeki herkesin dikkatini çekebilme potansiyeli taşırlar. Örneğin koyu mavi ile turuncu. Aynı tonlardaki ve birbirine yakın olan renkler serbest renklerdir. Doğallığı yakalamak için kullanılırlar. Örneğin açık mavi gömlek ile koyu mavi ceket gibi.

Senin öfken hangi renk diye sorulan soruların muhatapları genelde cilt tonlarıyla uyumu yakalayamayanlardır. İyi bir kombinin içinde bile garip dururlar. Açık tenli kişilerin açık renkleri kullanması daha hoş bir görünüm sağlar. Koyu tenli kişilerinse koyuları kullanması gerekir. Cilt tonunun derecesine göre renklerin tonu da derecelendirilip kullanılır. Bir zenci ten için mor gibi.

Benzer Yazilar

Arabasına Aşık Erkekler

Editor

Kadınların Erkeklerde Görmek İstediği Şeyler

Editor

İlk Buluşmada Yapılmaması Gerekenler

İŞ YAŞAMINDA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN NE YAPMALI?

Editor

Kızları Etkilemek İçin Yanınızda Bulundurmanız Gereken 3 Köpek Cinsi

Editor

Erkeklerin Başrol Oynadığı Reklamlar

Editor