Image default
Erkek Sağlık

Her Gün Traş Olmak Cilde Zarar Veriyor Mu?

Kamuda çalışanların her gün traş olma zorunluluğu bulunuyor. Bunun yanı sıra askeri personel ve askerlik görevi yükümlülüğü bulunan er ve erbaşlar da her sabah traş olma zorunluluğu taşımaktadır. İşte bu yönüyle her gün traş olmanın cilt sağlığı açısından zararlı olup olmadığı merak edilen konuların kuşkusuz ki başında gelmektedir.

Her Gün Traş Cildi Tahriş Ediyor

Konuyla ilgili olarak uzman dermatologlar tarafından yapılan bilimsel araştırma açıkça göstermektedir ki her gün traş olmak zararlı mı sorusuna hemfikir olarak evet yanıtı verilmektedir. Çünkü erkeklerin cildi her gün jiletle veya traş makinesi kullanılarak traş olmaya reaksiyon göstererek cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu kızarıklık, kaşıntı ve sivilcelerin çıkması anlamına gelmektedir.

Su ve Sabunla Traş Olmak Cildi Kurutuyor

Öte yandan konunun uzmanları su ve sabun kullanılarak yapılan klasik traş yönteminin de ciltte kuruluğa neden olduğunun altını çiziyor. Üstelik bu durumun her gün her gün tekrarlanmasının gerçekten de erkeklerde cildi kurutması ve cildi alerjik etkiler altına alması yönüyle her gün traş olmak konusunun bir kere daha özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kimseler için çok büyük sorun teşkil ettiğini dile getirmektedir.

Her Gün Traş Olmanın Cilde Yan Etkileri

Her gün traş olmak zorunda kalan çalışanların pH değeri olarak 5.5 değerinde traş ürünlerini kullanması önerilmektedir. Ayrıca kızarıklık, sivilce ve cildin tahriş olması gibi durumlar askerde her sabah traş olmak zorunda kalanların karşı karşıya kaldıkları durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu nitelikleri ışığında yer verildiği zaman her yönden pek çok yan etkilerinin bulunduğunu gerçekten de dikkate almamız son derece önem teşkil eden durumdur.

Benzer Yazilar

Mükemmel Cildin Altın Kuralları

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Varikosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Erkekte SERTLEŞME BOZUKLUĞU?

Ahmet DOĞDU

Baba Olmak İsteyenlerin Dikkatine: Erkeklerin De Biyolojik Saati Var!

Ahmet DOĞDU

Aşırı Terlemenin 7 Nedeni

Editor

Erkek Saç Bakımında, Doğal Tüyolar!

Ahmet DOĞDU