17.7 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Nis 20, 2019
Erkek Sağlık Vajinalog + 18

Hidrosel Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Hidrosel erkeklerde testislerin etrafında sıvıların birikmesiyle oluşmuş hastalıklardan bir tanesidir. İki çeşit hidrosel hastalığı bulunmaktadır. Doğuştan gelen ve sonradan oluşan. Doğum ile gelen hidrosel hastalığı bebek annenin karnında gelişirken meydana gelir. Doğumdan kısa bir süre sonra fark edilen hidrosel belirli bir sürede kendiliğinden iyileşme gösterebilir.

Sonradan oluşan hidrosel ise yetişkinlik döneminde meydana gelir. Bu hidrosel çeşidi erkeklerin sadece yüzde birinde görülür. Genelde kırk yaşında ya da kırk yaşın üzerinde olan erkeklerde bu yetişkinlere özgü hidrosel görülür. Sonradan oluşan hidrosellerin sebepleri arasında; testislerin gördüğü şiddet, testis ve civarındaki iltihaplanma nedenli hastalıklar, testislerde oluşabilen tümörler, radyoterapiye maruz kalma, varikosel ameliyatı gibi nedenler yer alır. Hidrosel bitkisel tedavi yöntemleriyle iyileştirilemez.

Hidrosellerin türüne göre belirtileri de farklılıklar gösterir. Doğumdan sonra fark edilen hidroseller aile bireylerince ya da hekimce göz ve el ile inceleme ve muayene esnasında ortaya çıkar. Eğer bebekte böyle bir hastalık fark edilirse bebek bir yaşına gelene kadar beklenir ve hidroselin kendi kendine geçebileceği düşünülür. Hidroselin belirlenmesinde en önemli şey fıtık ile karıştırılmamasıdır. Bu hassas ayrımı yapabilmek ancak hekimlerin işidir. Çünkü sadece hekimler göz ve elle muayene esnasında şüphe duyacakları bir belirti ile karşılaşırlarsa röntgeni ve ultrasonu devreye sokarlar. Oysa aile bireyleri bu aletleri kullanamadığından tam bir sonuca erişemez. Hidrosel hastalığına yakalananların genelince acı ya da ağrı görülmezken, bazı hastalarda kasıklarda ve belde ağrı gözlemlenir. Hidrosel tedavi edilmezse bu hafif belirtilerin dışında kısırlığa doğru yol alır.

Hidroselin çeşitli iki tedavisi bulunmaktadır. Birisi cerrahi yöntemlerle hastalığa müdahaledir. Cerrahi ameliyat yaklaşık olarak yarım saat ile bir saat arasında sürmektedir. Bu operasyonda hidroselin olduğu bölgeye drenaj yapılır. Bir veya iki gün yatarak hastanede gözlenen hastaya ameliyatının sonrasında ağrı kesiciler ve antibiyotiklerle ilaçlı tedavi uygulanır. Hastanın tam manasıyla iyileşmesi bir ya da iki ay sürmektedir. Ameliyatın sonrasında hekim hastasına iki hafta cinsel ilişki yasağı ve dört hafta spor yasağı verir. İkinci tedavi ise iğne aspirasyon yöntemidir ama bu yöntemi hekimler önermez. Çünkü enfeksiyon ve ağrı riski büyüktür. Bu yönteme genelde ameliyatlara karşı çok korkanlar başvurur. Hidrosel ameliyatı sonrası sertlik gibi şikayetler olacak olursa mutlaka ameliyatı yapan hekimle görüşülmelidir.

Benzer Yazilar

YAĞLI VE AKNELİ CİLTLER İÇİN TIRAŞ İPUÇLARI

Editor

Kadınları Mutlu Etme Garantili 5 Hediye

Editor

“Bekârlık sultanlıktır” diye gezen erkeklerin fikri değişebilir

Erkek Sağlık

Erkeklerin Yaptırması Gereken Sağlık Testleri

Editor

Kadınların İlgisini Çekme Yolları

Editor

G-noktası nedir?

Erkek Sağlık