Image default
Erkek Sağlık

Hipnoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Hipnoterapi uygulamalarının amacı, kişiyi hipnoz tekniği ile tedavi etmektir. İsminden de anlaşılacağı üzere hipnoterapinin kökeni hipnozdan gelmektedir. Hipnoterapide, bir kişi ya da bir grup, kısa bir süre boyunca etki altında tutulur. Bu etki sürecinde telkin alma yeteneği artar ve dikkat yoğunlaşır. Bu evre boyunca kişiler, uyku ile uyanıklık arasında bir süreç yaşamaktadır. Hipnoterapi ne işe yarar sorusuna en kısa cevap ise, herhangi bir konu ile ilgili sorun yaşayan bir bireyin, etki altına alınarak bilinçaltında yaşamış olduğu sorunu, direkt olarak bilinçaltından çözmeye yarar denilebilmektedir.

Hipnoterapi Ne İşe Yarar?
Hipnoterapi Ne İşe Yarar?

Hipnoterapi Uygulama Yöntemleri

Hipnoterapide birçok farklı yöntem uygulaması bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık tercih edileni ve en çok bilineni ise sallanan bir nesneye hastanın odaklanması uyku haline yani transa geçmesidir. Böylece hipnoterapist kolaylıkla hastanın bilinçaltına inebilmektedir. Burada hipnoterapist, kesinlikle etkileyici bir ses tonu ile konuşmalı ve telkinlerini bu şekilde iletmelidir. Çünkü bazı hastalar çok derin uyku haline girerken, bazıları ise hafif uyku halinde olabilmektedir.

Hipnoterapi Nasıl Yapılır?

Bu uygulamalarının 3 farklı evresi bulunmaktadır. İlk olarak hastanın transa geçmesi bölümüdür. Bu aşama en zorlu aşamadır. Hasta, etrafında olup biten birçok şeyin farkındadır ancak yarı uyku halindedir. Tamamen transa geçtikten sonra ise ikinci aşamaya geçilir yani telkin aşamasına geçilir. Telkin aşamasında, hipnoterapist hastanın bilinçaltına inerek yaşadığı sorunla ilgili telkinler verir. Bilinçaltı, yapısı gereği tüm görülen, duyulan ve hissedilen her unsuru kaydeder. Bu nedenle hipnoterapistin bu aşamada vereceği mesajlar çok önemlidir. Son aşama ise transtan çıkma aşamasıdır. Hipnoterapist transa geçme aşamasında hastanın bilinçaltına bir mesaj verir ve bilinçaltının bu uyarıyı alması ile hastanın bilincinin açılması tetiklenir.

Hipnoterapi Faydaları

Buu yöntem birçok farklı konudan ele alınıp incelendiğinde oldukça faydalı olarak görülmektedir. Hipnoterapi faydaları arasında en çok ön plana çıkan nokta ise insanın bilinci açıkken, bilinçaltında bitiremediği bir olayı, korkuyu ya da herhangi başka bir sorunu, direkt olarak bilinçaltı ile iletişime geçerek bitirmektir. Bu şekilde hasta çok daha çabuk bir şekilde sorunu ile başa çıkabilmektedir.

Hipnoterapi Faydaları
Hipnoterapi Faydaları Nelerdir?

Hipnoterapinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Çoğu insanın merak ettiği hipnoterapi nedir konusunun yanı sıra, hipnoterapinin herhangi bir olumsuzluğu ya da yan etkisi olup olmadığı da çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu konuda söylenecek tek bir şey vardır. O da, eğer hipnoterapi uygulamasını yapan kişi yetkili ve alanında uzman bir kişi ise hiçbir yan etkisinin bulunmadığıdır.

Benzer Yazilar

Bu 12 sebep sevgilileri veya evlileri ayırıyor!

Ahmet DOĞDU

Doğru Tıraş Olmanın Püf Noktaları

Ahmet DOĞDU

Sperm Sayısını Artıran 8 Faydalı Yiyecek

Editor

Erkekler Cinsellikten Neden Korkar ?

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Editor

En Çok Tercih Edilen Kilo Aldırıcılar!

Ahmet DOĞDU