Image default
Vajinalog + 18

Hpv Virüsü Cinsel Olarak Bulaşır Mı ?

Human Papilloma Virüs yani kısa adıyla bilinen HPV virüsü vücuda bulaşan ve kişinin bağışıklık sistemine etki ederek , çeşitli hastalıklara karşı korunmasız hale getirebilen bir virüstür. HPV eşittir AIDS demek değildir. Bu konuda en çok merak edilen başlıklar olan; hastalığın bulaşıcı olup olmadığı, tedavisi ve korunma yöntemlerini sizler için özetledik.

HPV’in 200 ‘e yakın çeşidi vardır. En yaygın olarak bilinen HPV belirtileri , genital bölgelerde karnabahar şeklinde görünen siğillerdir. Bunlara kondilom adı verilir. Bu siğillerin bir kısmı zararsızdır. Bir kısmı ise rahim ağzı kanserine dönüşebilir niteliktedir. Siğiller bulaşıcıdır bu nedenle hemen donma , yakılma ya da lazer ile yoketme yöntemiyle alınması gerekmektedir. Genellikle 2-3 seansta yokedilmektedir. Ayrıca son yıllarda lazer yöntemi pahalı da olsa daha kalıcı bir yöntem olduğu için tercih edilmektedir. Tekrar çıkması olasıdır. Bu durumda yeniden bu yöntemlere başvurularak yok edilmelidir.

HPV tedavisi vardır. Kontrol altına alınabilir ancak iyileştirilmez, normal yaşantınıza devam edebilirsiniz ilaçlar virüsün etkisini azaltmaya yardımcı olur ancak bu virüsü vücuttan tamamen atacak bir ilaç henüz bulunmadı. Virüs kontrol altına alınmazsa AIDS’e dönüşebilir. HPV cinsel yolla bulaştığı söylense de siğillerin olduğu (vücudun farklı bölgelerinde de çıkabilir) yerlere temas ile bulaşabilir. Prezervatif tam olarak koruyucu değildir. Siğil olan yerlere sürtünme yolu ile bulaşabilir. Çok eşlilik de bu anlamda bulaşma ihtimalini artırır. Ayrıca HPV virüsü aktif iken; bornoz, havlu, ortak klozet kullanım ile bulaşabilir.

AIDS yani HIV+ , HPV virüsunun teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda olur. HPV bağışıklık sistemini yok ederek AIDS safhasına geçebilir. Bu HIV + , yani HPV virüsünün son aşaması olarak kabul edilir.

HIV virüsü ise ; İnsanların elini sıkmak , sarılmak ,tabaklarını kullanmak , aynı kapı kolunu tutmak , klozet kapaklarından bulaşmaz. Soluma yani hava yolu ile de bulaşmaz. HIV en çok cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak kendini gösterir. Cinsel ilişki dışında kan, vücut sıvılarına maruz kalmak (meni ya da vajina sıvısı ) ya da siğil olan bölgelere temas yoluyla bulaşır.

Benzer Yazilar

Ön Sevişmede Asla Yapılmayacak 3 Şey

Ahmet DOĞDU

Kadınların Sevdiği Oral Seks Teknikleri

Editor

Cinsel Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Editor

Gündüz Arkadaş Akşam Sevgili

Ahmet DOĞDU

Yoga Yapmayan Erkek Kalmayacak Vol.3

Ahmet DOĞDU

Cinsel Yaşamın Bel Ağrısı İle İlişkisi

Ahmet DOĞDU