Image default
Erkek Sağlık

İdrarda Güçlüğün Sebebi Bu Olabilir

İdrar ile ilgili belirtiler birçok hastalığın sinyali olabileceği gibi, yaşanan olumsuzluklar bazı sorunlara işaret edebilmektedir. Buna en iyi örneklerden bir tanesi Amerika Birleşik Devletlerinde yaşandı. 64 yaşındaki Amerikalı gün içlerinde idrara çıkarken oldukça zorlanmaya başladı. Sonunda ağrılara dayanamayan şahıs hastaneye gitti. Hastanede yapılan sonuçlara çok ama çok şaşırdı. Yapılan Ultrason sonuçlarına göre Amerikalı şahsın idrar kesesinde, 9,5 santim ile 7 santim genişliğinde ve 12 santim uzunluğunda bir taş bulunmaktaydı. Şahsa lazerle mesane taşı kırma operasyon uygulandı.

Adeta Deve Kuşu Yumurtası Gibi

Ortaya çıkan bu durum yetkilileri de oldukça şaşırttı ve şahsın acil olarak cerrahi operasyona alınması kararı alındı. Adeta deve kuşu yumurtası kadar büyük olan bu taş cerrahi operasyon ile alındıktan hemen sonra yapılan ölçümlerde ağırlık olarak 770 gram geldiği raporlara geçti. Mesane taşları genel olarak kişilerden doğal yollarla atılabilecek büyüklükte oluyor. Genelde 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülüyor. İdrar yolu taşı düşürme yolları açısından genelde doğal yöntemle düşürülmektedir. 64 yaşındaki Amerikalının mesanesinden çıkan bu taş oldukça büyük olmasına rağmen rekor başka bir kişide bulunmakta. 2003 senesinde Brezilya’da yaşayan Jose de Castro da Silva adındaki Brezilyalı adamdan 17,9 santim mesane taşı çıkmıştı ve şahıs bu oranla Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başarmıştı.

Mesane Taşı Nedir

İdrar yolları böbrekten başlayan ve çıkış yoluna kadar uzanan bir sistemdir. Mesane bu sistem içinde rezervuar görevi yürütmektedir. Bu kanalın içinde herhangi bir yerde taş oluşabilmektedir. Bu taşlar oluştukları bölgenin adıyla adlandırılırlar. Bahse konu taşlardan mesanede oluşanlara mesane taşı denmektedir. İdrar yolu vücudumuzun içinde bulunan istenmeyen atıkları temizleme görevi yürütmektedir. Bu yolun sağlıklı çalışması için yenilip içilen gıdalara dikkat etmek ve bolca su tüketmek gerekmektedir. Mesane taşı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Benzer Yazilar

Kas Geliştirmek İstiyorsanız Bu Besinlerden Uzak Durun

Editor

KEFİR ve FAYDALARI

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Jinekomasti Ameliyatı Yayılıyor

Ahmet DOĞDU

Doğal Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde En Sık Karşılaşılan Kanser Türleri

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Seyrek Sakal Problemleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz