Image default
Garaj

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DAHA DİKKATLİ OLUN!

Sıfır otomobil fiyatları gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte otomobiller artık lüks olmaktan çok bir ihtiyaç halini aldı. İşte bu noktada ikinci el otomobil alma fikri ortaya çıkıyor ancak ikinci el araçlarda satıcının beyanı çoğu zaman yeterli olmayabiliyor. İşte tam da bu noktada ikinci el araç alırken dikkat edilecek noktalara dikkat etmemiz gerekiyor.

1. Kilometresi orijinal mi?

Satın alacağımız otomobilin servis kayıtları, araç muayene belgeleri, servis formları bu konu ile ilgili bilgi bulabileceğiniz noktalardır. Kilometre düşürmek, hile ve aldatma olarak tanımlandığı için kanunen de yasaktır. Ancak bazı kötü niyetli kişiler bu tür yöntemlere başvurabilirler. Yine direksiyon ve vites kolu gibi bazı görsel parçalardaki deformasyonlarda kilometre ile ilgili ipuçları verebilir.

2. Hasar kaydı var mı?

Şüphe götürmeyen bir gerçektir ki, bir aracın kaza yapmamış hali ile kaza yaptıktan sonraki durumu arasında, işçilik son sınıf olsa bile fabrika üretim standartlarına ulaşamayacaktır. İşte bu nedenle de aracın kazalı olup olmaması fiyat konusunda belirleyici bir kriterdir. Bunu anlamanın en kolay yolu ise garantili ve detaylı ekspertiz yapan bir firmadan yardım alarak, satın alacağımız aracın durumunu öğrenmektir.

3. Ruhsat devrine dikkat

Aracın kilometresi, hasar durumu, aktarma organlarının çalışması ve buna benzer tüm kriterleri beğendiniz ve diğer yandan fiyatını da makul buldunuz. Notere alım için gidiyorsunuz. İşte tam bu noktada aracını satan kişi devir işlemleri sırasında parasını almalı ve aracı alan kişi de adına hazırlanan ruhsatı teslim almalıdır. Devirden sonra bankaya gidelim kaçmıyoruz şeklindeki söylemlere itibar etmeyiniz. Diğer yandan parayı teslim edin, gidip devrini verelim şeklindeki söylemlere de itibar etmeyiniz. Noterde para sayma makineleri bulunur ve görevli devir işlemini gerçekleştirmeden önce paranızı alıp almadığınızı sorar. Yani alım satım aşamaları noterde gerçekleşmelidir.

 

Benzer Yazilar

2014 Aston Martin Rapide S

Ahmet DOĞDU

Peugeot HR1 Concept

Ahmet DOĞDU

PORSCHE PANAMERA SPORT TURISMO

Ahmet DOĞDU

Lexus LF-CC Hibrid Konsept Otomobili

Ahmet DOĞDU

2019 Yılında Gözler Önüne Çıkacak En İyi 15 Otomobil

Editor

Mercedes-Benz SLS AMG

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz