Image default
Genel

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Araç konusunda ülkemizde maalesef doğru olmayan yaklaşımlar mevcut. Elbette herkes hiç kazası olmayan temiz bir ikinci el araç sahibi olmak ister. Fakat bütçe açısından bu durum pek mümkün olmayabilir. Çünkü ufak dahi olsa kazası olan araçlar sıfır olan araçlara göre daha uygun fiyata satılır. Bu araçları alırken sıkıntılı bir durum yaşanmamasını istiyorsak bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor.

ikinci el araba, ikinci el araba nasil seçilir, ikilnci el araba fiyatları, ikinci el arabada ney dikkat etmeli, araba modelleri, ikinci el araba nasıl

Sahibinden veya bir galeriden ikinci el araç alırken yapılması gerekenler

 

Sahibinden veya bir galeriden ikinci el araç alırken yapılması gereken ilk şey aracın servisindeki kayıtlara göz atmaktır. Aracın yaptığı kilometrenin orijinal kilometremi veya kazada oluşan hasarların araca neler kaybettirdiğini, tüm periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığını bu kayıtlar sayesinde öğrenmemiz mümkündür.

Ayrıntıya girersek eğer aracın değişen parçaları arasında kaput, çamurluklar ve önde bulunan üç parçası değişmiş veya boyanmışsa bu araç alınırken daha bir dikkat edilmesi gerekmektedir. Genellikle ön kısımdan alınan ciddi hasarlarda ön üç parça zarar görerek boyanır.

ikinci el araba, ikinci el araba nasil seçilir, ikilnci el araba fiyatları, ikinci el arabada ney dikkat etmeli, araba modelleri, ikinci el araba nasıl

Araç Motorunun İncelenmesi

Tüm bunlarla birlikte aracın motoru ve alt takımlarının incelenmesi çok önemlidir. Çünkü bu kısımlar aracın hayati önemini taşıyan yerlerdir. Bunlara dikkat etmezsek araçla yüksek hızlara ulaştığınızda sıkıntı çıkartarak canınızı sıkabilir.

Eğer bir aracın motor ve alt takımı iyi bir şekilde tamir edilmemişse bu durum kronik olarak arıza çıkartabilir fakat bu parçalar aracın hayati yerlerinde değilse, mesela kapı, kaput gibi yerlerde sadece lokal boyalar mevcutsa bir sıkıntı yaratacak seviyede değildir.

ikinci el araba, ikinci el araba nasil seçilir, ikilnci el araba fiyatları, ikinci el arabada ney dikkat etmeli, araba modelleri, ikinci el araba nasıl

İkinci el araba alırken oto ekspertz raporu önemli

İkinci el araç alımında aracın ucuz, masrafsız, sorunsuz bir araba bulmak gerekir. Eğer ikinci el bir araç alacaksanız bu aracın mutlaka oto eksperiz raporunu istemelisiniz. Eğer bu yapılmaz satıcının sözlerine güvenerek satış gerçekleştirilirse bu sizi daha sonra sıkıntıya sokabilir.

Sahibinden araba modelleri

Araba modelleri artık günümüzde bir lüks olarak değil de artık bir zorunluluk durumuna gelen otomobiller pek çok farklı kategoride karşımıza çıkabiliyor. Bu kategorilerde karşımıza çıkan araçlar sırasıyla;

  • Otomobiller sedan, hatchback olarak ikisi arasında seçim yapılabilir
  • Arazi araçları, Pickup tarzı araçlar
  • Ticari araçlar
  • Motosikletler
  • Minivan & Panelvan
  • Karavanlar

Gibi pek çok farklı kategoride araç modelleri bulunuyor.

Araba almadan önce farklı siteleri araştırmakta fayda var. www.sahibinden.com, www.dod.com gibi sitelere bakılabilir.

Benzer Yazilar

2016 Kış Aksesuarları

Ahmet DOĞDU

Erkekleri Oldukça Çekici Yapan Hareketler

Erkeklerin Can Düşmanı: Anne ve Eş Arasında Kalmak

Erkeklerin Rüyalarını Süsleyen Çekici 7 Ünlü Kadın

Ahmet DOĞDU

BİR ERKEĞİN EVİNDE OLMASI GEREKEN ŞEYLER

Editor

Erkekte Evlilik Korkusu

Ahmet DOĞDU