Image default
Garaj

İkinci El Araba Piyasasının Püf Noktaları

Öncelikle bugünlerdeki ikinci el piyasasından bahsetmek istiyorum. Günümüzde neredeyse herkes aldığı aracın üzerine bir miktar kar payı koyup hemen internette yayınlıyor. Bu konudaki mantık her zaman, alınan araçtan para kazanıp daha yüksek modele sahip olmaktır. Eğer bahsettiğim bu durum gerçekten işe yarasaydı hiç kimse yüksek model aracı direkt satın almazdı. Herkes düşük model araçla başlar ve sonrasında model yükseltmeye devam ederdi.

Şöyle düşünelim 20.000 TL’ye bir araç aldınız ve bu araçtan en az 2000 – 3000 TL para kazanmayı hedefliyorsunuz ki sonrasında daha yüksek bir marka yada model alabilesiniz. Buraya kadar her şey güzel. Tabi planladıklarınız yolunda giderse. Şimdi dört ana başlıkta ikinci el araba piyasasının püf noktalarını inceleyelim.

1.Piyasa araştırması yaptınız mı?

Şimdi olaya bir de farklı perspektiften yaklaşalım. Aldığınız ikinci el aracın piyasasını bilerek mi aldınız? İleride yaşanması muhtemel mağduriyetin önüne geçmek adına, sizin almayı düşündüğünüz aracın fiyatı ile piyasada bulunan diğer araçların fiyatı arasında mukayese yapmak gerekir.

2.Hasar kaydını göz önünde bulundurdunuz mu?

Araca ait geçmişte gerçekleşmiş olan muhtemel hasarların kaydını incelemek gerekir. Bunu yapabilmek için tramer kaydının sorgulaması ile sonuç elde edilir. Öyle ki geçmişte ağır hasarı olan bir araç hem teknik açıdan hemde maliyet açısından büyük zararlara neden olabilmektedir.

3.Çalışmayan aksamı olup olmadığını kontrol ettiniz mi?

Burada öncelikle aracın bütün teknik donanımı hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı irdelemek gerekir. Teknik donanımını bilmediğiniz bir aracın çalışmayan bir sisteminin olup olmadığını da bilemezsiniz.

4.Araç üzerinde yasal olmayan bir iş yapılmış mı? 

Aracın kilometresinin orijinal olup olmadığıyla alakalı bir fikriniz var mı? Günümüzde düşük kilometreli araçlar takıntı haline geldiğinden araç satıcıları kilometreyi geri çektirmekten kendilerini alıkoyamıyor. Tüm bunların dışında aracın geçmişinin düzgün görüntülenmesi adına yapılan illegal işlerden haberiniz var mı? Yani araç satışa çıkarılmadan önce devir teslim yapılarak yapılan plaka değişikliği araç geçmişi sorgulamada yanıltıcı olabilir.

Tüm bu sorular, sorunlar neticesinde ve ikinci el araba piyasasının püf noktalarını öğrendikten sonra halen al-sat yapmayı mı yoksa alacağınız aracın en ince detayına kadar kontrol edip kullanmayı mı tercih edersiniz. Öyle ki buradan kontrolleri yaptırmak gerekiyor seslerini duyar gibiyim :)

Benzer Yazilar

Lamborghini’nin en hızlı yol aracı

Ahmet DOĞDU

Yeni Nesil Arazi Araçları

Editor

Dodge Challenger Drag Pak

Ahmet DOĞDU

Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

PORSCHE PANAMERA SPORT TURISMO

Ahmet DOĞDU

Volkswagen Scirocco GTS

Ahmet DOĞDU