Image default
Garaj

İkinci El Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Siz de motor tutkunuysanız ve bir motor sahibi olmayı hayal ediyor ancak piyasanın yüksek fiyatlarından dolayı cesaret edemiyorsanız, ikinci el motor almak daha akıllıca olacaktır. İkinci el motor fiyatları, özellikle döviz kurunun yüksek olduğu zamanlarda, daha kurtarıcı nitelik taşıyor. Bazıları ikinci el motorun güvenilir olmadığını söyler ancak bu 5 maddeye dikkat ederseniz iyi bir alışveriş yapmanız mümkün.

İkinci el motor fiyatları ne kadar?
İkinci el motor fiyatları ne kadar?

1) Alacağınız Motor Yağ Kaçırıyor mu?

İkinci el motor alırken, en çok  dikkat etmeniz gereken şey motorun fiziksel durumu. Bunun için motoru uzman birine inceletebilirsiniz. Özellikle motorun silindir kafası ve gövdesinde, şanzıman çıkışında ve yağ karterinde, yağ kaçağı olmadığına emin olun. Yağ izleri özellikle teleskobik çatalın yağ kaçırdığına işaret olabilir.

2) Kaza Geçmişi Var Mı Veya Çalıntı Mı?

İkinci el motor alırken dikkat etmeniz gereken diğer husus motorun çalıntı olup olmadığı. Piyasada çok fazla çalıntı motor var ve motoru kullanan kişi olarak hem başınız ağrımasın hem de paranızdan olmayın. Eğer motorun gidon dayanakları eksikse ve gidon kilidi sallanıyorsa, motorunuz ya kaza geçirmiştir ya da çalıntıdır.

3) Fren Balataları Ne Durumda?

Fren kelepçelerinde içeriye bakılacak boşluklar bulunur. Bu boşluklardan içeriye bir lamba yardımıyla bakarak, fren balatalarını kontrol edebilirsiniz. İkinci el motorsiklet alırken birçok parçayı değiştirmeniz gerekebilir.

4) Motor Ne Durumda?

Eğer alacağınız ikinci el motorsiklet zor çalıştırılıyorsa ve daha soğuk olduğu halde gürültülü sesler çıkarıyor ve dahası egzozundan mavi dumanlar çıkıyorsa, o motoru almayı bir kere daha düşünmenizde yarar var.

İkinci el motorsiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
İkinci el motorsiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

5) Satıcınızdan Emin Olun

İkinci el motor piyasasında ne yazık ki çok fazla insan satıcılar tarafından dolandırılabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kontrol edebileceğiniz birkaç şey var. Karşınızdaki kişinin nüfus cüzdanını kontrol ederek motorun sahibi olduğundan emin olun. Motorun kağıtlarının üzerinde yazan şasi numarasıyla uyuştuğuna emin olun ve gidonun kilidinde yazan numarayla karşılaştırın. Motosikletin kaç sahibi oluğunu öğrenin, ne kadar az sahibi olduysa o kadar az hasarlıdır. Servis defteri tutulduğuna ve serviste tüm kontrollerinin yapıldığına emin olun.

Benzer Yazilar

Toyota FT-86 II Consept

Ahmet DOĞDU

Chevrolet Cruze Hatchback 2011′de Bizlerle..

Ahmet DOĞDU

Yeni VW Caddy Modeline Teknik Bakış

Editor

2020 Yılında Çıkacak SUV Araba Modelleri

Editor

Klasik Amerikan Otomobiller

Editor

Opel Astra GTC Concept

Ahmet DOĞDU