Image default
FelsefErkek

İlişkide Güvensizlik Neden Olur?

İlişkide güvensizlik pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Hatta bu sorun daha ilişkiye başlamadan önce çiftleri sarabiliyor. Ortada henüz hiçbir şey yokken aniden ortaya çıkan bu ’‘Güven Korkusu’’ zaman içerisinde ilişkiyi yıpratıcı olumsuz durumlar teşkil etmektedir. Aslında genetik olarak kadın ve erkek birbirine bağlı şekilde doğar. Yani aslına bakılırsa güven doğuştan gelir.

Tabii zaman içerisinde gelen kişisel değer yargıları, yaşanan olaylara kişisel doğrular üzerinden bakma gibi farklı durumlar ilişkide güvensizliği ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle insan sosyal bir varlık olduğundan dolayı, ilişkiden önce sağlıklı bir iletişim kurabilmek büyük öneme sahiptir. Zaten güven de bununla beraber kendini büyütür ve geliştirir.

İlişkilerde Güven Sorunu

İlişkilerde güven sorunu bireysel olarak kişinin yaşadığı farklı problemler neticesi ile ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde meydana gelen kırılmalar, aşk, dostluk ya da ailemi ilişkilerden yıpratıcı problemler meydana getirebilmektedir. Özellikle bir çocuğun yetiştiği ortam içerisinde sevgi, şefkat, güven ve mutlu bir iletişim insanın karşıdaki kişiye daha fazla güvenmesine olanak tanır. Bunun tersi ise bireyde güvensizlik yaratır ve yetişkin dönemde ilişkilerde önemli güven problemleriyle ayrılığa sebep olur.

İlişkilerde Güven Sorunu
İlişkilerde Güven Sorunu

İnsanlara Güvenme Konusunda Sorun Yaşıyor Musun Yaşamıyor Musun?

İnsanlara güvenme açısından pek çok kişi aslında bunun cevabını tam olarak kendi başına anlayamaz. Fakat belli başlı bazı kriterler ele almak suretiyle bunu anlamak mümkün. Nitekim bir ilişkiyi ayakta tutan en önemli unsur güvendir. O yüzden her birey sorun eğer kendisinde ise mutlaka bunu öğrenmeli ve çözüm yolları aramalıdır.

– İlişkide partnerin telefonu o yokken sürekli kurcalanıyor mu ya da bu his çok sık yaşanıyor mu?

– Partnerin hayatında olup biten hakkında önemi ne olursa olsun haberdar olmayı çok isteniyor mu?

– Cinsel açıdan partner ile beraber yaşanan birlikteliğe rağmen yalnız hissediliyor mu?

– İlişkide size verilen sözlerin tutulacağına dair ve düşünce içerisine giriyor musunuz?

– Büyük ya da küçük herhangi bir tartışma neticesinde partnerinizin sizi terk edeceğini düşünüyor musunuz?

Benzer Yazilar

Erkekler Naz Yapan Kadınları Mı Sever ?

Ahmet DOĞDU

Kız Gibi Pazarlık Edin

Ahmet DOĞDU

Regl Döneminde Cinsel ilişkiye Girilir Mi?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Mutlaka Bilmesi Gereken Flört Teknikleri

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Kadınlara Dair Tüyolar!

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Kumar Alışkanlığı ve Nedenleri

Ahmet DOĞDU