Image default
FelsefErkek

ilişkilerde Kıskançlık Gerekli Mi?

Toplumumuzda şöyle bir yargı vardır. Seven erkek, seven kadın kıskanır. Kıskanmıyorsa sizi sevmiyordur. Acaba öyle midir?
Bir insanı sevdiğinizde onu başkasından kıskanırsınız. Ben kıskanmıyorum diyen yalan söylüyordur. Ama her şeyin bir dozu vardır her şeyin aşırısı zararlıdır. Kıskanılmak başlarda insanı şımartır, hoşuna gider. Fakat dozu arttıkça insanı bunaltır. Çıkmaza sokar.
Kıskanmayan insan yoktur demiştik ya. Aslında duygularını ifade edemediği için herkesin tepkileri birbirinden farklı olduğu için kıskanmadığını düşünürüz. İçine atıp içinde büyütüyor da olabilirsiniz. Ki bu en zararlısıdır. Belki yanlış anladınız belki çok küçük bir konu siz onu kafanızda sardıkça sevdiğiniz kişiyle konuşmadıkça sorun büyüyecek ve olmadık bir başka yerden patlayacak belki de hiç istemediğiniz sonuçlar doğuracaktır.
Kıskanmayan kadın veya erkek sevmiyor mudur? Bir ilişkide en önemli şey saygıdır, güvendir. Güvendiğiniz birini daha az kıskanırsınız. Güvenmiyorsanız hayatınızda olmasının bir anlamı yoktur.
En klasik erkek laflarından biri de ben sana güveniyorum erkeklere güvenmiyorum. Aklınızda olsun beyler hanımlar artık bunu yemiyor. Eğer sizi çok seviyorsa siz onu seviyorsanız onun başkasına bakmasını gerektiren bir sebep olamaz. Mutlu, huzurlu kişi mutluluğu dışarıda aramaz. Siz sevginizi gösterebiliyorsanız içiniz rahat olsun kadınınız kedi gibi yanı başınızda olacaktır.
Kıskançlık konularımız nelerdir? Temel neden başka erkeklerin kadınınıza sizin baktığınız gözle baktığınızı düşünmeniz. Örneğin giydiği bir kıyafeti kıskanırken siz ona onu çok yakıştırıyor beğeniyorsunuz ve dışarıdan da aynı şekilde bakacaklar diye düşünüyorsunuz. Azıcık açık giysi giyse hemen tepki veriyorsunuz sevgilinizin size olan sevgi ve saygısına göre tepkisi değişiyor. Hiçbir kadın kıyafetine karışılmasından hoşlanmaz. Çünkü o kendine yakışanı giymiştir zaten. Onu taşıyabileceğine inanmıştır. Ama sizi seviyorsa ve sizinle tartışmak istemiyorsa ya kıyafeti değiştirir ya da küçük aksesuarlar kullanır. Hem siz rahat edersiniz hem de o rahat eder.
Fakat şunu da unutmamalı ki o istedikten sonra sizden ayrıldıktan sonra bildiğini okuyabilir. Hepiniz görmüşsünüzdür lise döneminde kızlar evden çıktıktan sonra eteklerini kıvırırlar. Anne baba uyuyor mu fark etmiyor mu? Ama dışarıda yalnızken yapacak bir şey yok.
En önemlisi güven duygusudur. Kadın erkeğine erkek kadına her konuda güvendikten sonra her şeyin bir çözümü vardır. Sağlıklı ilişkiler SEVGİ ve SAYGI ( GÜVEN) ile kurulur.

 

 

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Kadınları İtici Kılan 8 Detay

Ahmet DOĞDU

Ayrılık Acısı Kader Değil

Ahmet DOĞDU

Kadınlar Ne İster Sorunsalı

Ahmet DOĞDU

Mutlu Bir İlişkinin Püf Noktaları

Kadın Erkek ilişkilerinde Güven

Ahmet DOĞDU

Babalar Niçin Erkek Çocuk İster?

Editor

Yorum Yaz