Image default
Kapak

internet ve Kariyeriniz

İnternet ve Kariyeriniz

Sabah erkenden kalktınız, tıraşınızı olup güzelce giyindiniz. Hayalinizdeki işle aranızdaki son mülakata doğru yol alıyorsunuz. Gelebilecek tüm olası sorulara verilecek yanıtlar ezberinizde. Özgeçmişiniz mükemmel. Ufak tefek bazı pürüzlerin (okulu uzatmanız, son işinizden ayrılma sebebiniz gibi) açıklamaları da tamam. Her şey hazır… mı acaba?

İş görüşmenizde “sertifikasyonlarınız?” ve “hobileriniz?”i beklerken, bir anda karşınıza aylar önce Twitter hesabınızda arkadaşlarınıza (ve daha kimbilir kimlere) hitaben yazdığınız ‘uygunsuz’ mesajlar çıkıyor. Facebook’ta ‘tag’lendiğiniz yarı baygın fotoğraflarınız, duvarınıza eklediğiniz “Sabah erken kalkmaktan nefret ediyorum”, “Öfff gene iş” ve “Bizim patron bu işi bilmiyor” mesajlarınız ve daha da eskilerden bir sürü başka şey… Güzelce taranmış saçlarınız bir anda diken diken oluyor elbette!

Bu tatsız durum, biraz abartmış olsak da, bugünlerde dünyanın pek çok yerindeki iş görüşmelerinde sıklıkla yaşanmakta. Özel hayatlarımız giderek daha fazla kamuya mal oluyor. Basit bir google aramasıyla insanlar hakkında erişilebilecek bilgi miktarı da gittikçe artıyor. Böylece potansiyel patronunuz, daha tanışmadan sizi işe alıp almama konusunda kararını büyük ölçüde vermiş bile olabiliyor. Öte yandan, bu duruma hazırlıklı olmak, hatta sosyal medya ve interneti stratejik şekilde kullanarak vahşi iş yaşamında bir adım öne geçmek ise pekala mümkün.

İstanbul merkezli dijital reklam ajansı Pure Interactive’de Sosyal Medya Uzmanı olarak görev yapan Aylin Subaşı; interneti, özellikle de sosyal medyayı akıllıca kullananların iş piyasasında başarıya daha yakın olacağını söylüyor: “Burada önemli olan, hedefinizi belirlemek ve sosyal medyadaki varlığınızı o hedefe yönelik olarak şekillendirmek. Örneğin, bir sektörde belirli bir pozisyonu hedefliyorsanız, o sektörün önde gelen figürlerini sosyal medyada takip etmeli, sektörün trendlerine yakın olmalısınız. Konunuzla ilgili tartışmalara görüşlerinizle katkı sağlayarak takipçi sayınızı artırabilir, alanınızda söz sahibi kişilerin dikkatini çekebilirsiniz.”

O halde, interneti bir risk olmaktan çıkarıp lehimize kullanmak için uzman önerilerine teker teker bakalım:

– Sosyal medya hesaplarınızı bir düzene oturtun. Örneğin, Twitter hesabınızı kişisel amaçlı mı, yoksa iş odaklı mı kullanacaksınız? Her ikisini de yapmak istiyorsanız, geriye doğru giderek iş konusunda size problem yaratabilecek hassas içerikleri silmeniz yararınıza olacaktır.

– İş için kullanmaya karar verdiğiniz hesaplarınızdan sürekli ve seviyeli paylaşımlarda bulunun. Hesabı kaderine terk etmeyin.

– Facebook’ta herkese açık olan profilinize ekstra özen gösterin. “Arkadaşımın arkadaşı dostumdur” demeyin, gizlilik ayarlarınızı dikkatlice yapın.

– LinkedIn ve Xing, akla gelebilecek her sektörde iş bağlantıları kurabileceğiniz ve ülkemizde gittikçe popülerleşen iki mecra. Bu iki platformdaki profillerinizi özenle yapılandırın. “Sunulan formlarda olabildiğince çok yeri doldurmaya çalışın.” diyor Subaşı ve ekliyor: “Sizinle ilgili hangi bilginin işverenler için önemli olduğunu bilemezsiniz. Önemsiz bulduğunuz bazı noktalar, istediğiniz işi almanızda kritik öneme sahip olabilir.”

– LinkedIn ve Xing’de tanımadığınız insanları listenize eklemeyin. Subaşı’ya göre, bu en basit tabiriyle “itici” bir davranış.

– Profesyonel mecralarda ilgilendiğiniz sektörlerin gruplarına dahil olun. Tartışmalara katılmaktan çekinmeyin. Ancak bilginiz olmayan yerde susmayı da bilin.

– Duyurusu sosyal medyadan yapılan etkinliklere katılmaya çalışın. Bu organizasyonlar “networking” için ideal yerlerdir.

– İnterneti eğitiminiz için de kullanmayı ihmal etmeyin. Yalnızca YouTube kullanarak bile yeni bir dil öğrenebilirsiniz.

– Sosyal medya dışında; Kariyer.net ve Yenibiris.com gibi insan kaynakları sitelerini söylememize bile gerek yok. Buralardaki iş ilanlarını düzenli olarak takip etmek, yalnızca işe girmek değil, aynı zamanda sektörü yakından takip etmek için de önemli.

Son olarak, internete fazlaca dalıp gerçek dünyadan kopmayın. Hâlâ pek çok iş fırsatı yalnızca pazar günleri yayımlanan İnsan Kaynakları gazetelerinde bulunabiliyor.

 

Benzer Yazilar

14 Kaçılacak Kadın Sözü

Editor

Votka Nasıl İçilir?

Ahmet DOĞDU

Kadınlar erkek oluyor…

Ahmet DOĞDU

YAZ ERKEK MODASI

Ahmet DOĞDU

En İyi 4 Online Oyun

Editor

Rakı Nasıl İçilir?

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz