Image default
Garaj

İşte Yeni Honda Civic Type-R

Honda’nın özellikle performans sever bireylere sunduğu yeni Civic Type-R prototipi “Paris Motor Show 2016” da sergilendi. Arabanın dizaynını üstlenen Daisuke Tsutamori : “Biz bu arabaya yeni fonksiyonlar ekledik ve dizaynını yeniden yapılandırdık.” Şeklinde bir açıklamada bulundu.Bu heyecanlandıran laftan sonra akıllara gelen soru şu : “ Dizayn ve fonksiyonlar tamam.Ama ya motoru ?” İşte yeni Type-R’ın dizaynı ve motor özellikleri!

ÖN TARAF DAHA SERT !

Yeni Honda Civic Type-R ‘ın ön tarafı önceki kasaya göre ön havalandırmaların ve farların dizaynı değiştirilmiş.Sis farlarının yanındaki havalandırmalar da eski modelle birlikte devam etmekte.Ön tamponun alt tarafına kırmızı bir hat eklenmiş.Ön kısıma genel olarak bakıldığında ise daha çok sertliğin sportifliğe baskın gelen bi tasarım olduğunu görüyoruz.

FRENLER DAHA KIRMIZI !

Honda ön tamponun altında kullandığı red-line’ı tekerlerin çevresinde ve kapı eteklerindede devam ettirmiş ve bu kırmızılığı pekiştirmek için fren kaliperlerinin rengini de kırmızı yapmayı tercih etmiş Honda.Jantlar 20inç ve de genel olarak eski kasaya göre bi değişim yok.Göze çarpan en büyük detay ise ön tamponun bitim noktasındaki park lambası.

DAHA KESKİN YAN HATLAR !

Önceki kasayla karşılaştırıldığında özellikle kapı üzerindeki rüzgara karşı artı olarak sayılabilecek daha keskin ve belirgin hatlar mevcut.Ayrıca daha geniş kapı etekleri kullanılmış.Yandan bakıldığında sedan değil de daha çok heatchback görünümü veren otomobilin bir artısı da arka koltuk tavan mesafesinin artılmış olması sayılabilir.

TAMAMEN YENİ GÖRÜNÜŞ !

Honda arka kısımda tamamen yeni bir görünüme gitmiş.Üç çıkışlı egzos var ve bu üç çıkışı ortada toplayarak otomobile tamamen sportif ve sert bir görünüm sağlanmış.Ortadaki egzos çıkışının kırmızı renkte olması ise ayrı bir detay.CIVIC yazısı Type-R yazısıyla aynı hizaya getirilmiş ve simetriklik sağlanmış.Far dizaynı değiştirilmiş.Tampon altında red-line’a devam edilmiş.Üst tarafa doğru bakıldığında ise tavan boyunu aşan spoiler ile birlikte tavandaki çıkıntıların birlikteliği gözümüze çarpıyor.Önceki kasaya göre daha sportif bir spoiler kullanıldığı söylenebilir.

HAVALANDIRMALI KAPUT !

Araca önden bakıldığında dikkat çeken yeniliklerden bir tanesi de havalandırmalı kaput.Havalandırmayla birlikte aracın önündeki eteklerin hizasından kaputa doğru çıkan hatlar ise ayrı bir görünüş kazandırmış.

İŞTE O MOTOR !

Yeni Civic Type-R ın motoru önceki modeldeki gibi 2.0 litre hacime ve 6 ileri vitese sahip.Ayrıca 4 silindir turbolu.Eski kasanın limitleri zorlanarak 340 beygir ve 450Nm torka sahip motor yerleştirilmiş ve 0-62mph arası 5 saniyeye indirgenebilmiş.Önceki modelde ise bu süre 6 saniye civarı idi.

Benzer Yazilar

MERCEDES-BENZ G500 XXL

Ahmet DOĞDU

Lamborghini Veneno

Ahmet DOĞDU

2013 Porsche Cayenne GTS

Ahmet DOĞDU

Mazda’nın İddialı SUV Modeli CX-5

Editor

LAMBORGHINI PERDIGON CONCEPT

Ahmet DOĞDU

BMW 1.16 & Audi A3 Karşılaştırması

Editor