Image default
Genel

İYİ BİR YÖNETİCİNİN MUTLAKA BİLMESİ GEREKEN 7 MADDE

Adil davranmak

İyi bir yönetici olabilmek için öncelikle tüm çalışanlarınıza karşı adil bir tutum sergileyin. Kişisel ilişkilerinize göre çalışanlarınıza gösterdiğiniz tavrı değiştirmemeye özen gösterin.  Benzer hataları yapan iş arkadaşlarınıza karşı verdiğiniz tepkiler arasında uçurumlar olursa bu sizinle çalışanlarınız arasında hem güven kaybına , hem de onların işlerine olan sahiplenme duygularının zedelenmesine neden olur.

Kararlarınız hakkında öngörü sahibi olmak

İşinize dair alacağınız kararların sonunda başarılı olabilmek için öngörünüz olmalıdır. Bunun için çalıştığınız alanla ilgili araştırmaları takip etmeniz, sürekli gelişme ve değişme gösteren global dünyaya uyum sağlamanız gerekir. İyi bir yönetici mesleki anlamda güncel eğitimlere katılmalı, alanıyla ilgili dergi ve kaynakları takip etmeli, gelişmelerden haberdar olmalıdır.

İş arkadaşlarına koçluk yapmak

Günümüzde başarılı adımlar atan ve gelişen firmalar, bu sırlarının çalışanlarını desteklemek ve potansiyellerinin ortaya çıkmasını sağlamak olduğunu söylüyorlar. Bu sırrı gerçekleştirebilmek için iyi bir yöneticinin çalıştığı kişileri gözlemlemesi ve en iyi performanslarını sergiledikleri alanı keşfetmesi gerekir. Bundan sonraki adım onlara koçluk yapıp gelişmelerini sağlamaktır.

İyi bir dinleyici olmak

Çalıştığınız kişilerin konumları ve görevleri ne olursa olsun kesinlikle onları dinlemeniz gerekir. Bu hem onlara önem verdiğinizi gösterecek hem de iş ortamında güven oluşmasını sağlayacaktır. Hatta dinlerken konu hakkında notlar alabilirsiniz, çalışanlarınızdan gelen bir öneri size hiç ummadığınız faydalar sağlayabilir.

Zaman yönetimi yapmak

İyi bir yönetici zamanını gereksiz işlerle harcamaz ve planlı yaşamayı tercih eder. Zaman yönetimi başarının en önemli anahtarlarından biridir. Günü programlamak ve programa uymak planladığınızı işi hakkını vererek yapmanızı sağlayacaktır.

İç motivasyonunuzu yüksek tutmak

İyi bir yönetici öncelikle kendi enerjisini yüksek tutmalı ve koşullara daima olumlu bakabilmelidir. İç motivasyonu yüksek olan insanların etraflarına da enerji ve motivasyon verdiği yadsınamaz bir gerçektir.

Sabırlı ve mücadeleci olmak

Tüm bu maddeleri gerçekleştirebilmek için kesinlikle sabırlı olmanız gerekir. Mutlaka kötü hissettiğiniz ya da başarısız olduğunuzu düşündüğünüz anlar olacaktır ancak sabır gösterip mücadeleye devam ederseniz başarının gelmesi kaçınılmaz olur.

Benzer Yazilar

Bana Sevgilini Söyle Sana Hediyeni Söyleyim

Ahmet DOĞDU

Sosyal Medyayı Sallayan Güzeller

Ahmet DOĞDU

Kadınların Hayran Olduğu 5 Ünlü İsim

Ahmet DOĞDU

Sevgilinize Hazırlayabileceğiniz Pratik Yemek Tarifleri

Gardrobunuzu Düzenleme Yöntemleri

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten Gerçekten mi?

Yorum Yaz