25.3 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 22, 2019
Erkek Sağlık

Jiletle Mi Yoksa Makine İle Mi Tıraş Olmak Daha İyidir?

Sakal tıraşı erkeklerin önem verdiği önemli konulardan bir tanesidir. Erkeklerin çoğu neredeyse her sabah işe gitmeden önce ya da akşam yatmadan önce sakal tıraşı olur. Bu durum bazı erkekler için çok kolay iken bazı erkekler için ise çok zahmetli bir hal alabilmektedir. Kimi erkek cilt problemleri ile uğraştığı için jiletle sakal tıraşı olmak istemez ve bu yüzden de elektrikli makine ile sakal tıraşı olur. Günümüzde ise erkeklerin ciltlerine uygun ister kuru ister ıslak kullanabilecekleri birçok markanın elektrikli sakal tıraşı makineleri bulunmaktadır.

makine-ile-tras-olmak

Jiletle mi yoksa makine ile mi tıraş olunacağı tamamen kişilerin tercihine bağlı bir durumdur. Her ikisi ile de tıraş olunabilir. Fakat bazı tıraş makineleri yuvarlak döner bıçaklara sahiptir ve bıçakların yüzde etkili olabilmesi için yüzünüzde gezdirerek tıraş etmeniz gerekir. Fakat bu durum sakallarınızın yön değiştirmesine sebep olabilmektedir. Bazı otomatik tıraş makinelerini ise tek yönde gezdirerek tıraş olmalısınız. Eğer tıraş olurken jilet kullanmıyorsanız bu şekilde tıraş olmayı tercih etmelisiniz.

jlet-ile-tras-olmak

Jilet kullanabiliyorsanız son derece sağlıklı tıraş yöntemlerindendir. Ancak jiletle tıraş olmadan önce yüzünüze jel ya da köpük sürerek sakallarınızı yumuşatmanız gerekir. Bu sayede kılların içerisinde bulunan yapı taşları yumuşar ve rahat tıraş olmanızı sağlar.  Tıraş makinesi ile tıraş olunduğunda ise köpük kullanılmadığı için kılların yapı taşlarında yumuşama olmamaktadır. Bu durum da zaman zaman erkeklerin ciltlerini tahriş edip yaralara sebep olabiliyor. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise tıraş sonrası yüzünüze sürdüğünüz alkol içerikli losyonlar yüzünüzde tahrişe sebep olmaktadır. Bu sebeple tıraş sonrası bu losyonları kullanmamanız sağlığınız açısından önem arz etmektedir.

Benzer Yazilar

Kellikle Savaşmanın 3 Yolu

Her gün tıraş olmak, kıl dönmesi ve sivilcelere sebep olur mu?

Erkek Sağlık

Kaliteli Sperm Sayısını Arttıran Gıdalar

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Editor

Sevgili dırdırı hasta ediyor!

Erkek Sağlık

Ereksiyon Problemi Hakkında Her Şey

Editor