Image default
FelsefErkek

Jiletle Tıraş Olmanın Cildinize Faydaları

Erkeklerin en önem verdiği ve dikkat ettiği detaylardan biri sakallarıdır. Kalın ve gür sakallara sahip olmak her erkeğin arzuladığı bir şeydir. Unun yanı sıra sakallarını farklı biçimlerde keserek tarzına dahil eden erkekler de yok değildir. Her açıdan sakal olması gereken ve özenli bakım isteyen bir uğraştır. Çabuk uzayan sakallar, kısa kullanmak isteyenlerin ya da çalışanların sürekli kısaltması gereken bazen zaman alan hatta cilde zarar verebilen bir olaydır. Erkeklerin çoğu daha pratik ve uygun fiyatlı olduğunda sakal tıraşı olurken jilet kullanmayı tercih eder.

tras-sonrasi

Sakal tıraşı olurken jilet tek başına kullanılmaz bununla birlikte tıraşa başlamadan önce sakalları yumuşatacak kremli traş köpüklerini ve sonrasında cildinizi rahatlatacak tıraş losyonlarını da kullanmak gerekir. Aslında jiletle tıraş olmak cildi kurutup tahriş ettiğinden uzmanlar tarafından çok yararlı bulunmaz fakat bu yararları olmadığı anlamına da gelmez. Jiletle tıraş olmanın cildine faydalarından biri cilt üzerinde biriken ölü deriyi alıp götürmesi ve daha temiz bir cilde kavuşturmasıdır. Bir diğer yararı ise düzenli tıraş olmanın hormonları yenilediği üzerinedir. Araştırmalara göre yenilenen hormonların kalp krizi, beyin kanaması ve felç gibi riskleri azaltarak ömrü uzattığı sonucuna ulaşılmıştır.

Jiletle sakal tıraşı olmanın cilde birçok zararı da olduğu bilinmektedir. Fakat bu zararları en aza indirmek doğru uygulanan bir sakal tıraşı ile mümkündür. Sakal tıraşı olmadan önce mutlaka yüzünüzü temizleyin, tıraşı nazik hareketlerle yapın, cildinize göre bir tıraş köpüğü ve tıraş sonrası bakım losyonu edinin ve belki de en önemlisi çok zor durumda kalmadıkça her gün tıraş olmayın. Bu cildinizin fazla kurumasına, gerilmesine dolayısıyla çabuk yıpranmasına sebep olur. Herhangi bir mikrop kapmasını önlemek için tıraş sonrasında mutlaka alkol içeren ürünleri cildinize uygulayın.

Benzer Yazilar

Kız Gibi Pazarlık Edin

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Bekarlığı Cazip Kılan Sebepler

Kıskançlıktan Kurtulmanın Yolları

Size Vakit Ayırmıyor Mu?

Ahmet DOĞDU

Bağlanma Korkusu Olan Erkeğe Nasıl Davranılmalı

Sevgiliye Kilo Vermesi Gerektiğini Söylemenin 5 Yolu

Yorum Yaz