20.3 C
Istanbul, TR
Salı, Haz 18, 2019
Erkek Sağlık

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde görülen meme büyümesi durumuna denmektedir. Genellikle ergenlik döneminde görülmektedir. Jinekomasti vakalarının çoğu yetişkinlik döneminde görülmektedir. Fakat bu vakaların %10’luk diliminde kalıcı olduğu gözlemlenmektedir.

Jinekomasti Neden Oluşur?

Erkeklerde meme büyümesi probleminin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genellikle östrojen ve androjen hormonlarının oranında oluşan bozulma sonucu görülür. Bazı hastalıklar da jinekomastiye neden olabilir. Böbrek üstü bezleri ile karaciğer rahatsızlıkları, tiroid hastalıkları, hipofiz tümörleri ve böbrek yetmezliği de jinekomastiye neden olabilir. Bu hastalıkların yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar ve uyuşturucu maddeler de bu duruma sebep olabilir.

Tanı ve Tedavi Nasıl Olur?

Tanı fiziki muayene ile konulabilmektedir. Fakat hastada meme ağrısı ve hassasiyet olması durumunda belirli testler yapılıp nedenine bakmak gerekir. Bunun için tiroid fonksiyonu testi, karaciğer ve böbrekle ilgili testler, hormon testleri, mamografi veya ultrason ile inceleme yapmak gereklidir. Ergenlikte görülen jinekomasti genellikle geçicidir. Genellikle üç yıl içerisinde düzelme gözükmektedir. Erişkin kişilerde ise öncelikle bu durumun neden ortaya çıktığı anlaşılmalıdır. Sorunun düzelmesi için gerekli tedavi yapılsa dahi bir gerileme olmazsa cerrahi tedavi yapılabilmektedir.

Göğüse normal bir görünüm kazandırmak için cerrahi yöntem ile fazla büyümüş meme dokusu alınır. Hastanın durumuna göre ya liposuction yöntemi ya da açık cerrahi yöntem tercih edilir. Liposuction ile meme küçültme operasyonu hem daha az iz bırakır hem de iyileşme süresi kısadır. Bu sebeple daha çok tercih edilen yöntemdir. Ancak belirli durumlarda açık cerrahi işlem ya da iki işlemin birlikte kullanılması da gerekli görülebilir. Meme büyümesi ameliyatı hastane koşullarında ve genel anestezi uygulanarak yapılır. Ameliyat süresi 1 veya 2 buçuk saat arasında değişmektedir.

Cerrahi Müdahale Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Genellikle hastalar iyileşme süresinde yaşamlarını etkileyecek ölçüde sorun yaşamazlar. Cerrahi müdahale sonrası hastalar ağrı yaşamamaktadır. Jinekomastinin büyüklüğüne göre 3 veya 7 gün içerisinde normal yaşamlarına dönmüş olurlar. Meme büyümesi tedavisi sonrası hastalığın tekrar nüksetmesi beklenmez ancak 2 hafta süre ile korse kullanmak gereklidir. Kilo alışı yağ dokusu oluşmasına neden olabileceği için kiloyu kontrolde tutmak önemlidir.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Cinsel Sağlık Sorunlarının Belirteçleri

Fue Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Editor

Elektronik Sigara İyi mi?

Editor

Masturbasyonun Sağlık Açısından Faydaları Ve Zararları

Editor

Six Pack Yapmanız İçin İhtiyacınız Olanlar

Editor

Alerji Mevsimine Dikkat!

Editor