Image default
FelsefErkek

Kadın Erkek Birer Dost

kadin erkek dost

Kadın ve erkek dost olabilir mi? “Evet olabilir” ya da “Hayır olamaz” diye kesin bir cevap vermek mümkün değil. Ancak tecrübeli büyüklerimize bakarsak “Ateşle barut yan yana durmaz.” derler. Bizce arada duygusal bir bağ olmadığı sürece bu mümkün olabilir.

Duygusal bir bağ yoksa dedik çünkü bir tarafın bile bunu hissetmesi dostluğu zedeleyebilir. Bir düşünün arkadaş olduğunuz kişinin size karşı bir şeyler hissettiğini öğrendiğinizde ne yaparsınız. Kendinizi onun yanında rahat hissedebilir misiniz? Belki bu durum egonuzu da okşar ancak bir çift gözün üzerinizde olduğunu ve sizden bir karşılık beklediğini bilmek sizi çok da rahat ettirmez. Tabii karşılık vermeyeceğinize eminseniz! Duygularınızı iyi tartmalı, bir şey hissetmiyorsanız eğer karşı tarafa umut verecek şekilde davranmaktan kaçınmalısınız. Ancak duygularınız karşılıklıysa dostluk aşka dönüşebilir. Bunun kimseye zararı olmaz.

Bunun dışında, her iki tarafın da birbirine karşı gerçekten dost gözüyle baktığını farz edelim. Dertleşebiliyorlar, gezip eğelenebiliyorlar ve başkalarına duydukları aşkı birbirlerine anlatabiliyorlar. Bu neden mümkün olmasın. Artık kadınlarla erkeklerin aynı ortamı daha fazla paylaştığı zamanda yaşıyoruz. Hatırlayın anne babalarımızın zamanında kız ve erkek liseleri daha fazlaydı. Çünkü o zamanlar “Ateşle barut yan yana durmaz” sözü daha yerleşikti hafızalarda. Şimdi de böyle düşünenler var tabii ki. Ancak zaman değişiyor. Kadın ve erkeğin birbirlerini görme ortamları arttıkça, dost-arkadaş olma potansiyelleri de o kadar artıyor. Kadının cinsel bir meta olarak algılanma potansiyeli ise daha çok onun davranışlarıyla bağlantılı olabiliyor. Dostlarımızı kadın erkek diye ayırmak yerine bizim için ne ifade ettiklerini düşünmek eminiz ki daha faydalı olacaktır.

 

 

Benzer Yazilar

Rakı Masası mı, Şarap Kadehi mi?

Ahmet DOĞDU

Ayrılmak İstediğinizi Nasıl Söylersiniz?

Ahmet DOĞDU

Aşıkların Yaptıkları Sık Hatalar

Editor

Güçlü Kadınlara Yaklaşmaktan Korkmayın

Ahmet DOĞDU

Pemra Oğuz ‘UTANMAZLIK MAHARETi’

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Duymaktan En çok Memnun Olacağı İltifatlar

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz