Image default
Genel

Kadın Erkek Cildi Cilt Bakımı Farkları

Kadın ve erkek cildi arasındaki fark sanıldığından fazladır. Kadın cildi ince bir yapıya sahiptir ve kırışıklığa daha elverişlidir. Erkeklerde ise testosteron hormonu sebebiyle cilt daha diri ve genç kalacaktır. Aradaki farkın altta yapan sebebi; vücudun hormonları ile alakalıdır. Ergenlik döneminden itibaren ciltte değişimler başlamaktadır.

Erkeklerde bulunan androjen hormonlarına bağlı olarak, sakal ve vücutta tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi görülür, yağ bezleri çok çalışır. Cilt yağlıdır, selülit görülmez ve yüzde leke oluşumu nadirdir.

Erkek-Cildi

Kadınlarda ise; östrojen hormonlarına bağlı 35 yaş civarında seviye düşer ve ilk kırışıklıklar oluşur. Seviye daha da düştükçe cilt incelmesi artar ve cilt nemi daha az depolayabilir. Cilde esneklik sağlayan kalojen lifleri azalır. Bu lifler kadılarda paralel iken, erkeklerde çapraz olarak bağlıdır. Bu sebepten de kadınlarda selülit oluşumu görülür. Aynı zamanda hassas cilt kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülmektedir.

Anlaşılacağı gibi erkekler hayata hormonları sayesinde bayanlardan 1-0 önde başlıyor. Fakat bu ayrıma rağmen; hem erkek hem de bayanlar için cilt bakımı da son derece önemli ve çeşitli püf noktaları da bulunuyor.

Bakımlı bir erkek olmak için yapılması gerekenler; cilde uygun ürünlerin kullanılması, güneş ve traş sonrası bakım kremleri ve losyonları mutlaka kullanılmalı, düzenli beslenme uyku ve su içme alışkanlığı oluşturulmalı, vücut için uygun bir spor yapılmalı ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır.

Kadin-Cildi

Bakımlı bir bayan olmak için ise yapılacaklar biraz daha ayrıntılı oluyor. Bayanların ciltleri erkeklere oranla daha hassas olduğundan cilt tipine uygun kremler kullanılmalı, güneş öncesi ve sonrası kremler ihmal edilmemeli, göz çevresi ve gözaltları için her zaman ayrı bir bakım yapılmalı, bol su içilmeli ve spor yapılmalı, dar kıyafetler ve yağlı yiyecekler selülit oluşumunu tetikleyen unsurlardır bunlardan uzak durulmalıdır, ağır makyaj tercih edilmemeli ve makyaj temizlemeden uyunmamalıdır, epilasyon tercihlerinde cildi tahriş edeceklerden uzak durulmalıdır.

Bu pratik uygulamalar yapıldıkça hem bayan hem de erkek kendisini bakımlı ve genç hissedecek, öyle de hissettirecektir.

Benzer Yazilar

Yılbaşında Kız Arkadaşınıza Alabileceğiniz 5 Müthiş Hediye

Kadınlar Kick Boks Yapan Erkekleri Daha Mı Çekici Bulur?

Ahmet DOĞDU

Bu Yaz Nasıl Tatil Yapılmalı?

Editor

Köpekler Hakkında Bilinmeyenler

Editor

Şekliniz, Yüz Tipiniz ve Saç Durumunuz!

Ahmet DOĞDU

Milli Futbolcu Cengiz’den İnter’e Müthiş Füze

Editor

Yorum Yaz