Image default
FelsefErkek

Kadın Erkek İlişkisi ve Psikolojik Farklılıklar

Kadınlar ver erkekler yaradılışları itibariyle birbirlerinden çok farklıdır. Hem biyolojik hem de psikolojik olarak birbirinden çok farklı olan kadınlar ve erkeklerin olay ve durumlara bakış açıları çok farklıdır. Kadı ya da erkek olsun ilişkilerdeki amaç genellikle mutlu olmaktır. Kimi ilişkilerde kadın kendini ifade etmek için çırpınır, kimi ilişkilerde erkek, kimi ilişkilerde kadın gözyaşı dökerken erkek hiçbir şey olmamış gibi davranabilir, bazen de erkek sessiz kalmayı tercih eder. Kadın erkek ilişkisi için farklar saymakla bitmez, bu örnekleri çeşitlendirmek mümkündür.

Her İnsan Ayrı Bir Dünya

Her insanın ayrı bir dünya olduğunu kabul etmemiz hem ikili ilişkilerimizde hem de günlük ilişkilerimizde daha sağlıklı olmamıza yardımcı olacaktır. İkili ilişkilerde genellikle kadın daha hassas bir yapıya sahipken, ataerkil bir aile yapısın sahip olan kültürümüzün de etkisiyle erkek daha ve söz sahibi gibi gözükse de günümüzde bu durum giderek değişmekte ve her iki taraf da eşitliği yakalamaya başlamıştır. Bazen de ilişkilerde baskın olan kadın olabiliyor. Bu durumlar ilişki yaşayan kişilerin, kişilik özellikleri, psikolojik yapıları, yetiştirilme tarzları ve daha önceki deneyimleri ile ilgilidir.

Uzmanlara Göre Genel Sayılabilecek Bazı Faklar Mevcut

Uzmanların ortak görüşlerine göre Kadın erkek ilişkisi arasındaki psikolojik farklılıklar için bazı ortak noktalar belirtilebilir. Kadın ilişkisinde özenli, kıskanç, duygusal, tedirgin ve alıngan davranabilirken erkek, biraz rahat, ben merkezci, kadına göre biraz daha özgür oluklarını düşünürler ve fedakarlık yapmaktan çok hoşlanmazlar.

Erkekler için arkadaşları ve işler daha ön planda olurken, kadınlar için erkekleri hayatlarının merkezleridir. Birçok kadın için arkadaşları üçüncü sırada, eşleri ikinci sırada ve varsa çocukları birinci sırada yer alır. Eğer çocuk yoksa kadın için erkeği her zaman birinci sıradadır. Kadınlar eşleri ya da erkekleri tarafından her gün aranmak, merak edilmek isterler, erkeklerin ise genellikle böyle tercihleri yoktur.

Yukarda belirttiğimiz kadın erkek ilişkisi arasındaki psikolojik farklılıklar elbette her erkek kadın için geçerli değildir.

 

Benzer Yazilar

Sevgilinizden Ayrılmak İstediğinizi Nasıl Söylemelisiniz?

Ahmet DOĞDU

Aşık Olan Erkek Nasıl Belli Olur?

Ahmet DOĞDU

Hoşlandığını Belli Etmenin Yolları

Ahmet DOĞDU

Erkek İçin Kadın Sadece Güzel Mi Olmalı ?

Ahmet DOĞDU

AYRILMA YÖNTEMLERİ

Ahmet DOĞDU

İlişkiler ve Genellemeler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz