Image default
Erkek Sağlık

Kaliteli Sperm Sayısını Arttıran Gıdalar

Yapılan yeni bir araştırma sonuçlarında erkeklerde kısırlık problemlerinin % 90’ı vücudun yeterli sayıda ve kalitede sperm üretememesinden kaynaklandığını söylemektedir.

Neyse ki çiftlere büyük dert olan bu rahatsızlık beslenme alışkanlığı değiştirilerek tedavi edilebilir. Kaliteli sperm sayısını artırmak ve kısırlık ile mücadele etmek için faydası bilimsel olarak kanıtlanmış 10 mucizevi gıdayı inceleyelim.

sperm-sayisini-arttirma.jpg

İstiridye

Miami'de bulunan Barry Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmada, istiridyenin erkeklerde testosteron ve dişilerde progesteron üretimine yardımcı olan güçlü amino asitler içerdiği tespit edildi. Ayrıca yine istiridyede çok miktarda bulunan çinko, cinsel arzuyu tetiklediği gibi, kaliteli sperm sayısını da arttırmaktadır.

Koyu Çikolata

Sevgililer Gününde herhalde en çok alınan hediye çikolatadır. Sevgililerin birbirlerine çikolata alarak bugünü kutlaması herhalde sadece bir tesadüften ibaret değildir.  Koyu çikolatanın, klinik olarak yapılan araştırmalarda sperm ve sperm hacmini iki katına çıkaran güçlü bir amino asit olan L-Arginin HCL'yi içerdiği tespit edilmiş. Ayrıca buna ek olarak, L-Arginine HCL güçlü ve yoğun orgazm vererek cinsel zevkinizi artırabilir. Aşırı kilo testosteron/östrojen dengesizliklerine neden olup sperm sayısınızı daha da azaltabileceğinden çok fazla koyu çikolata yemediğinizi önermiyoruz.

Maca Bitkisi

Görüntüsü bizdeki şalgama benzeyen Maca bitkisi dünya üzerinde sadece Peru’da Ant Dağlarında yetişiyor. Perulular bu bitkinin mistik güçleri olduğuna inanırlar ve yıllardır bu bitkiyi kullanırlar. Araştırmacılar, günde 1,500 ila 3,000 miligram maca bitkisi özütü verilen erkeklerdeki boşalma hacmi ve boşalma başına düşen kaliteli sperm sayısı ve sperm hareketliliği bakımından da artış gösterildiği tespit edilerek, cinsel istekte de çarpıcı bir artış olduğu da belirtilmiştir.

Muz

Herkes her gün bir elma yemenin kendinden doktoru uzak tutanacağını bilir. Üreme uzmanlarını kendinizden uzak tutmak isterseniz beslenme listenize muz eklemeyi denemelisiniz. Çünkü bu meyve, erkek libido ve cinsel gücü artırdığı tespit edilen bromelain adlı bir enzim içeriyor . Muz ayrıca, kaliteli spermi arttırmaya yardımcı olan mükemmel bir B vitamini kaynağıdır.

sperm-sayisini-arttiran-yiyecekler.jpg

Kuşkonmaz

Kaliteli spermi arttırmanın bir yolu da vücudunuzdaki zararlı serbest radikalleri azaltmaktır, bu nedenle birçok doktor kuşkonmaz diyetini tavsiye etmektedir. Temizleme ve iyileştirme özellikleri ile bilinen bu mucizevi yeşil sebze, spermleri oksidatif hasardan korur ve sperm hacmini ve hareketliliğini arttıran yüksek bir C vitamini konsantrasyonuna sahiptir. Aslında, kuşkonmazın tek dezavantajı, bir şişe amonyak kullanmış gibi çişinizi kokmasını sağlar.

Ceviz

Sperm sayısını arttırmak isterseniz ceviz tüketin ve sonrasında kalitesiz sperm derdiniz olmasın. Bir lezzet ağacı ürünü olan ceviz, cinsel organlara kan akışını iyileştirerek kaliteli sperm sayısını ve cinsel fonksiyonu artırır. Yapılan araştırmalarla cevizin omega 3 yağ asitleri ile dolu olduğu tespit edilmiş olup faydaları sadece bunlarla sınırlı değil. Yeni yapılan bir araştırmada, günde yedi ceviz yiyerek kolesterolünüzü düşürebileceğiniz ve koroner kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğiniz de tespit edildi.  Bir avuç ceviz, yaygın olarak tüketilen herhangi bir fındığın içerdiği antioksidanın neredeyse iki katı daha fazla antioksidan içerdiği tespit edilmiş olmasına rağmen fındık daha çok tüketilmektedir.

Kabak Çekirdeği

Dünya Kimya Dergisi'nde yayınlanan bir raporda kabak çekirdeğinin, fitosteroller olarak adlandırılan ve büyümüş bir prostatın küçülmesine yardımcı olan ve testosteron üretimini geliştiren koruyucu bileşikleri içerdiğini ortaya koydu. Ayrıca kabak çekirdeği içerisinde bulunan çinko kaliteli sperm sayısını artırır. Yine içeriğinde bulunan antioksidan sayesinde testesteron seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

sprem-sayisini-ne-arttirir.jpg

Ginseng

Asyalı erkekler cinsel güçlerini iyileştirmek için yüzlerce yıldır ginsenge yöneliyor ve şimdi bilim adamları bu bitki kökününün tıbbi özelliklerini araştırmaya yeni başladılar. Southern Illinois Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmada ginsengin, libido ve cinsel performansın artmasına yol açan laboratuvar farelerinde hormonal sekresyonlar ürettiğini tespit etti. Üroloji Dergisi'nde yayınlanan bir başka çalışmada erektil disfonksiyona sahip 45 erkeğe 16 hafta ginseng verildi ve araştırmanın sonunda ginsengin %60 oranında ereksiyonları iyileştirdiği görüldü.

Bunların dışında sperm sayısının artmasını sağlayan yiyecekler mevcuttur. Bu yiyecekler arasında her derde deva sağlayan sarımsak ile goji meyveleri yer almaktadır.

Benzer Yazilar

Erkeklerin En Çok Tercih Ettiği Estetik Operasyonlar

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Siyah Nokta Sorunu ve Çözümleri

Ahmet DOĞDU

Vejetaryenler sekste daha mı başarılı?

Ahmet DOĞDU

En seksi kalori yakma yöntemleri!

Ahmet DOĞDU

Vajinismus Sorunuyla Karşılaşan Erkeklerin Yapması Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Sabah Spor Yapmanın 10 Faydası

Editor

Yorum Yaz