Image default
Erkek Sağlık

Kalp Krizi Belirtilerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Kalp krizini önlemek için her yaşta akıllı tercihler yapılmalıdır ki bu seçimlerin sonucunu gelecekte alacaksınız. Kalp krizini önlemek için yapılması gerekenleri anlatmadan önce kalp krizi nedir bundan bahsedelim. Kalp krizi atardamarlarda ani olarak tıkanma sonucunda kalp kası tarafından yeterli oksijenin alınamaması ve sonuç olarak kalp dokusunda hasar oluşumudur.

Hareketsizlik, kötü beslenme ve sağlıklı olmayan alışkanlıklar yıllar geçince etkisini gösterir. Herkes her yaşta basit adımlarla kalp sağlığını koruyabilir. Şimdi her on yıl yaş evrelerinde kalp sağlığı için ne yapılmalıdır bunu görelim;

Bütün Hayat Boyunca Yapmanız Gerekenler

-Öncelikle sağlıklı bir yeme planı oluşturmalısınız. Yemek yemeyi azaltırsanız da bu kalp krizi riskini azaltacaktır.

-Doymuş yağın bol olduğu, trans yağ ve sodyum içeren  gıdaların alımını azaltmalısınız. Aşırı şekerli gıdalar ve kırmızı et tüketimine sınır  koymalısınız. Meyve, sebze, balık, fındık türü gıdalar ve baklagil tüketimini arttırmalısınız.

-Fiziksel olarak aktif olmalısınız. Asansör yerine merdivenleri kullanabilir ve araba yerine çok uzak olmayan mesafelere yürüyebilirsiniz. Egzersizi de ihmal etmemelisiniz.

-Ne yaşta olursanız olun kalp krizi uyarılarını öğrenebilir ve bunun için önlem alabilirsiniz.

20’li Yaşlarda Ne Yapmalısınız?

-Bir uzmana gitmeli ve kalbinizi korumak için ne tür egzersizler yapmalı bunu öğrenebilirsiniz. Bir doktora gidip kan basıncınızı, kolesterolü, kalp atış oranınızı ve vücut kitle endeksine uygun musunuz bunları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca kan şekerini de ölçtürmelisiniz. Bunu özellikle hamileler, kilolular ve şeker hastalığı olanlar yaptırmalıdır.

-Fiziksel olarak aktiviteyi arttırabilirsiniz. Eğer genç yaşta kendinizi alıştırırsanız gelecekte de hareketli olmak kolaylaşacaktır. Bir egzersiz planı yapıp bunu düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

-Hem sigaradan uzak durmalı ve sigara içilen alanlarda çok sık durmamalısınız. Pasif içicilik de ciddi problemlere yol açabilmektedir. Sigara içmeyenler pasif içicilikte yüzde 30 daha fazla kanser ve kalp krizi riskine sahiptir.

30’lu Yaşlarda Yapılması Gerekenler nelerdir?

Aileyle zaman geçirmekten ve işin yoğunluğundan birçok kişi kalp sağlığını bu yaşlarda ihmal eder. Yazımızda bu üçünü nasıl dengelemelisiniz bunlardan bahsedelim:

-Ailenizle kalp sağlığını koruma odaklı bir yaşam sürmeye çalışın. Çocuklarınızda kalp sağlıklarını korumaya yönelik bir alışkanlık rutini oluşturmaya çalışırsanız yıllar geçtikçe siz de bunun faydalarını görürsünüz. Yakın bir parkta düzenli yürüyüş yapabilir veya köpeğinizle yürüyüş yapabilirsiniz.

Bir bahçede sebze ve meyve yetiştirmeye çalışmak da güzel olacaktır.

-Aile geçmişiniz de kalp sağlığınız için önemlidir. Kalp sağlığının ailenizde ne derece olduğunu bilmelisiniz. Ailenizde kalp sağlığı bozuklukları olanlar varsa mutlaka bu yaşlarda önlem almaya çalışmalısınız çünkü bu riskin olması demek ilerde sizin de sorun yaşayacağınız anlamına gelir.

Aşırı kilodan kaçınmaya çalışmalı, sigara içmemeli, düzenli egzersiz yapmalı ve daha sağlıklı beslenmelisiniz.

-Stresi azaltmaya çalışmak da uzun vadede kalp krizi riskini düşürmektedir. Daha az stresli bir yaşam daha kaliteli bir hayat anlamına gelir. Kalp krizi tedavisi için öncelikle doktorlar daha az stresli bir yaşam önerir bunu unutmayın.

40’lı Yaşlarda Ne Yapmalısınız?

-Kilonuza dikkat etmelisiniz. Bu yaşlarda artık metabolizmanızın yavaşladığını fark edersiniz. Bunun için sağlıklı beslenmeli ve egzersize dikkat etmelisiniz.

-Kan şeker seviyenizi mutlaka düzenli ölçtürmelisiniz. Ayrıca kan basıncını da düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz.

-Horlamanız varsa buna dikkat etmelisiniz. Her beş yetişkinden biri bu yaşlarda uyku apnesi nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Uyku apnesi tedavi edilmezse yüksek kan basıncına neden olabilir ve bu da kalp kriziyle sonuçlanabilir.

50’li ve 60’lı Yaşlarda Ne Yapılmalı?

Bu yaşlarda  da kilo kontrolüne önem vermeli ve daha az kalori almaya çalışmalısınız. Düzenli egzersize özellikle bu yaşlarda dikkat etmeli ve daha düşük porsiyonlu yemek yemelisiniz. Artık bu yaşlarda yavaş yavaş kalp krizi nasıl önlenir bunun hakkında bilgi edinmelisiniz. Kalp krizi semptomlarını iyice öğrenmeli ve mutlaka bu sorunlardan bazıları siz de varsa tıbbi destek almalısınız.  Uygun tedaviyle hayatınızı kurtarabilir ve ciddi sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Benzer Yazilar

Jiletle Mi Yoksa Makine İle Mi Tıraş Olmak Daha İyidir?

Ahmet DOĞDU

Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Jinekomasti Ameliyatı Yayılıyor

Ahmet DOĞDU

Kelliğin ne kadarı genetik miras?

Ahmet DOĞDU

Kızlara Sorduk: Erkekte Vücut Tıraşı

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Akne Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz