24.9 C
Istanbul, TR
Çarşamba, Tem 17, 2019
Erkek Sağlık

Kapsamlı Yaz Hijyeni Kılavuzu

Kapsamlı Yaz Hijyeni Kılavuzu

Bütün kış kapalı alanlara tıkıldınız kaldınız ve kendinizi dışarı atmak için sabırsızlanıyorsunuz. Buraya kadar güzel. Ama uyarmadı demeyin: ister yürüyüşe çıkın, isterseniz halı sahada top peşinde koşun, neticede terleyeceksiniz. Dikkat etmezseniz; terlemenin kötü koku dışında, ayağınızda ve kasıklarda mantar oluşması veya sırtınızda sivilce oluşması gibi birçok rahatsız edici yan etkisi olabilir.

Neyse ki bu sorunların çoğunu önlemek ve gidermek mümkün. Men’s Life Today, yaygın görülen bu sıkıntılarla ilgili cevap almak için farklı konularda otorite olan üç uzmana danıştı: bir dermatolog, bir şifalı bitkiler uzmanı ve bir Olimpik sporcu. Bu yaklaşımlardan birini benimseyebilir veya üçünden de bir şeyler alabilirsiniz. Söylediklerine kulak asmamayı tercih ettiğinizde ise, sorumluluk tamamen size ait. Kızlar sırtınızdaki sivilcelere bayılacak sanıyorsanız, gerçekten yanılıyorsunuz.

Ter ve Vücut Kokusu
Doktor:

Yirmi beş yıldır bu mesleği yapan dermatolog Dr. Francesca Fusco’ya göre: “Terlediğinizde, özellikle de kolların ve ayakların altında ve kasık çevresinde bakteri oluşup kötü kokuya neden olabilir. Terlemeyi en aza indirmek için yapabileceğiniz her şey kokuyu azaltmaya yardımcı olacaktır.” Dr. Francesca, terlemeyi önleyici deodorant kullanmayı ve her gün an az bir kere duş almayı öneriyor. Az bilinen bir gerçek: elleriniz ve ayaklarınız aşırı terliyorsa, bu bölgelerde de deodorant kullanabilirsiniz.

Şifalı bitkiler uzmanı:
Merkezi ABD’de bulunan Chamomile Natural Foods’u kuran ve 30 yıldır işleten Barry Sherr’e göre, sağlıklı bir karaciğer, vücudunuzun kötü kokmasına neden olan toksinlerin bir kısmını ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Eğer karaciğeriniz aşırı dolu veya sağlıksızsa, bu durumla başa çıkamamaya başlar. Karaciğerinizin kendini tekrar toplamasına yardımcı olmak için Sherr, klorofil tabletleri, spirulina, klorella, karışık yeşillikler, buğday çimeni veya taşkesen otu öneriyor. Bu beslenme diyetinde lif de çok önemli ama terleyip su kaybederken toksinlerin vücuttan atılması için sıvı almak mutlaka gerekli, özellikle de sportif faaliyetler yapıyorsanız.

Sporcu:
Olimpik triatlon sporcusu Hunter Kemper de vücudun su dengesini korumayı öneriyor: “Çok terliyorum, o yüzden sürekli yanımda havlu ve yedek tişört bulundururum. Eğer aynı rotayı sürekli dönerek koşuyorsanız, su dengenizi sürekli koruyabilmek için rotanızın üstünde belirli noktalara önceden su şişeleri koyun. Eğer çok hızlı koşuyorsanız, suyu arada bir başınızdan aşağı dökmek de iyi bir fikir olabilir. Bu, hem sizi serinletir, hem de performansınızı artırmanıza yardımcı olur.”

Ayak ve Kasık Mantarı
Doktor:

“Burada en büyük düşmanınız, nem. O yüzden bu bölgeleri kuru tutmak çok önemli. Parmaklarınızın arasını ve kasıklarınızdaki tüm kuytu noktaları havluyla kurulayın. Eğer buraları iyice kurulamanıza rağmen mantar kaparsanız, Lamisil gibi reçetesiz satılan bir ilaç kullanın. Bu ilacın sorununuzu iki hafta içinde çözmesi gerekir. Eğer çözmezse, bir dermatoloğa danışın.”

Şifalı bitkiler uzmanı:
Sherr, üç yönlü bir yaklaşım öneriyor. “Mantar, glikozdan beslenerek yaşar. O yüzden karbonhidrat yemeyi azaltın, zira vücuttaki maya da mutasyon geçirerek vücudun dış kısmında mantara dönüşebiliyor.” İkinci olarak uzmanımız sarımsak, kaprilik asit ve karaceviz gibi mantar önleyici gıdalar ve gıda takviyeleri kullanmamızı öneriyor. Sherr’in son önerisi de, iyi bakteriler bu mücadelede vücudunuza yardımcı olacağından, bol bol probiyotik içeren bir beslenme diyeti.

Sporcu:
Bu yaz Londra’da dördüncü defa Olimpiyat oyunlarına katılmaya hak kazanmayı uman Kemper şu yorumu yapıyor: “Bisiklete binerken ayaklarım çok terliyor. Ayaklarımın mantar cenneti olmaması için ayakkabılarımın astarını düzenli olarak değiştiriyorum ve asla astarı ıslak bir ayakkabı giymiyorum.” Kemper’in mantardan korunma yöntemi akıllıca davranmak — örneğin, bulaşıcı mantarlardan korunmak için soyunma odasına ve duşlara giderken terlik giyiyor.

Sırt Sivilceleri
Doktor:

“Hiyen burada özellikle çok önemli. Gözenekleriniz terden tıkanınca, ölü deri birikmeye ve sırtınızdaki sivilceler artmaya başlar. Bunu önlemek için, cildinizin pul pul dökülmesini sağlamanız ve ideal olarak deodorantlı bir sabunla kendinizi temiz tutmanız gerekecektir. Sırtınızdaki sivilceler çok arttıysa korkmayın: Dermatologunuz, düşük dozlu bir antibiyotik veya dozajını takdirine göre belirleyerek benzoil peroksit için reçete yazabilir.”

Şifalı bitkiler uzmanı:
Sherr’e göre, bitkisel sparna, testesteronun cilde ulaşmasını engelleyerek, sırtınızda sivilceler çıkmasına neden olmasını engelleyebilir. Çinko takviyeleri, Omega-3 balık yağları ve B-vitaminleri de bu gibi sorunları uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Ancak Sherr’e göre esas mesele, vücudunuzun detoksa ihtiyaç duyması da olabilir: “Cilt problemleri, kirli kan ve kirli lenf damarlarından kaynaklanabilir. Bu türden intoleranslara sahip olanlarda, glüten ve/veya süt ürünlerini kesmek, cilt sorunlarını çözmeniz için harikalar yaratabilir.”

Sporcu:
Kemper, nemi emen ve hızlı kuruyan kıyafetler almanızı öneriyor: “Aslında daha da kolayı var. Dışarıdayken tişörtsüz koşuyorum.”

Benzer Yazilar

Saç Dökülmesinin Evreleri

Editor

Günde kaç tel saçınız dökülüyor?

Erkek Sağlık

İç Çamaşırı ile Uyuyan Erkekler Dikkat

Editor

Beyin Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Editor

Erkekler aldatmaya nasıl bakıyor?

Erkek Sağlık

Şalgam Suyu ve Yararları

Erkek Sağlık