Image default
Garaj

Karda Araba Kullanmak İçin Ne Yapılır

Kış aylarının gelmesiyle birlikte mevsim koşulları ağırlaşmakta, kar ve yağmur olayları artmaktadır. Özellikle kar yağışı olduğu günlerde trafik açısından daha da sıkıntılı anlar başlamaktadır. Birçok kişi işine, okula ve bunun gibi günlük aktivasyonlara giderken karayolu ulaşımını kullanmaktadır. Karlı havalarda karayolu ulaşımı daha da zorlaşmaktadır. Araba kullananlar için bu zorluk oldukça hissedilmektedir. Her sürücü mutlaka karda araba kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları mutlaka bilmek zorundadır. Bu şekilde daha güvenli yolculuklar yapılacaktır. Bu yazımızda karda araba kullanmanın püf noktaları konusuna değindik.

Kar Lastiği Olmazsa Olmazlardandır

İlk yapılacak şey arabayı karlardan ve buzlardan çok iyi temizlemektir. Bu aktivite günlük olarak yapılmaktadır. Karda araç kullanma teknikleri açısından genel olarak dikkat edilecek hususların başında kar lastiği gelmektedir. Kar lastiği olmadan kesinlik trafiğe çıkılmamalıdır. Kar lastiği ile gerek hızlı gerekse de oldukça güvenli yolculuk yapabilirsiniz. Eğer kar lastiği takmak çok maliyetli geliyor ise kar lastiği yerine mutlaka yeni nesil palet ya da zincir kullanmalısınız. Ancak bu paletlerin kalitelileri de maliyetli olduğu için kar lastiği tercih edilebilir. Kışın kullanılması elzem olan diğer bir ürün ise antifirizli sudur. Bu suyu aracınızın silecek suyu deposuna koyduğunuz takdirde, su donmayacaktır.

Cam ve Ayna Buzlanmaları İçin Çözümler

İlk olarak cam sileceklerinizin camlara yapışmaması açısından, silecekleri akşam eve giderken mutlaka kaldırmalısınız. Camlarınızın buzlanmaması ve buzlandığı takdirde de kolayca temizlenebilmesi için oldukça kolay bir yöntem bulunmaktadır. 1 su bardağı su ve 3 su bardağı sirkeyi bir kaba doldurarak karıştırın. Ardından bir fısfısın içine doldurarak akşam eve giderken arabanızın camına püskürtün. Ertesi sabah olacak buzlanma çok kolay bir şekilde çözülecektir. Yine bir beze (kuru beze) bir miktar alkol dökerek pencerelerinizi çok kolay bir şekilde kardan temizleyebilirsiniz. Manuel ve otomatik araç karda nasıl kullanılır konusu için dikkat edilecek bir konu da kesinlikle ani fren yapmamaya çalışmaktır. Bu yüzden de mümkün olduğunca takip mesafesi korunmalıdır.

Benzer Yazilar

Toyota FT-86 II Consept

Ahmet DOĞDU

Dünyadaki En Pahalı 10 Araba

Editor

Direksiyon Kılıfı Modelleri

Editor

En Gösterişli Motosiklet Modelleri

Editor

Geçmişin İzlerini Taşıyan 10 Etkileyici Klasik Otomobil

Editor

Tarz Otomobillerin Göz Alıcı Özellikleri

Editor

Yorum Yaz