0.7 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Ara 8, 2018
Garaj

Karda Araba Kullanmak İçin Ne Yapılır

Kış aylarının gelmesiyle birlikte mevsim koşulları ağırlaşmakta, kar ve yağmur olayları artmaktadır. Özellikle kar yağışı olduğu günlerde trafik açısından daha da sıkıntılı anlar başlamaktadır. Birçok kişi işine, okula ve bunun gibi günlük aktivasyonlara giderken karayolu ulaşımını kullanmaktadır. Karlı havalarda karayolu ulaşımı daha da zorlaşmaktadır. Araba kullananlar için bu zorluk oldukça hissedilmektedir. Her sürücü mutlaka karda araba kullanırken dikkat edilmesi gereken hususları mutlaka bilmek zorundadır. Bu şekilde daha güvenli yolculuklar yapılacaktır. Bu yazımızda karda araba kullanmanın püf noktaları konusuna değindik.

Kar Lastiği Olmazsa Olmazlardandır

İlk yapılacak şey arabayı karlardan ve buzlardan çok iyi temizlemektir. Bu aktivite günlük olarak yapılmaktadır. Karda araç kullanma teknikleri açısından genel olarak dikkat edilecek hususların başında kar lastiği gelmektedir. Kar lastiği olmadan kesinlik trafiğe çıkılmamalıdır. Kar lastiği ile gerek hızlı gerekse de oldukça güvenli yolculuk yapabilirsiniz. Eğer kar lastiği takmak çok maliyetli geliyor ise kar lastiği yerine mutlaka yeni nesil palet ya da zincir kullanmalısınız. Ancak bu paletlerin kalitelileri de maliyetli olduğu için kar lastiği tercih edilebilir. Kışın kullanılması elzem olan diğer bir ürün ise antifirizli sudur. Bu suyu aracınızın silecek suyu deposuna koyduğunuz takdirde, su donmayacaktır.

Cam ve Ayna Buzlanmaları İçin Çözümler

İlk olarak cam sileceklerinizin camlara yapışmaması açısından, silecekleri akşam eve giderken mutlaka kaldırmalısınız. Camlarınızın buzlanmaması ve buzlandığı takdirde de kolayca temizlenebilmesi için oldukça kolay bir yöntem bulunmaktadır. 1 su bardağı su ve 3 su bardağı sirkeyi bir kaba doldurarak karıştırın. Ardından bir fısfısın içine doldurarak akşam eve giderken arabanızın camına püskürtün. Ertesi sabah olacak buzlanma çok kolay bir şekilde çözülecektir. Yine bir beze (kuru beze) bir miktar alkol dökerek pencerelerinizi çok kolay bir şekilde kardan temizleyebilirsiniz. Manuel ve otomatik araç karda nasıl kullanılır konusu için dikkat edilecek bir konu da kesinlikle ani fren yapmamaya çalışmaktır. Bu yüzden de mümkün olduğunca takip mesafesi korunmalıdır.

Benzer Yazilar

2012 Mercedes-Benz CLS-Class

Ahmet DOĞDU

Auto Show İzlenimleri 2

Ahmet DOĞDU

Geçmişten Gelen Güzellikler

Ahmet DOĞDU

Çarpıcı XKX Jaguar konsept

Ahmet DOĞDU

Hedonist Yat Tasarım

Ahmet DOĞDU

Audi’den Karbon Kayak Kavramı

Ahmet DOĞDU